Életmódja minden kis részletét feltárják a mobilja képernyőjén gyűlő molekulák, és ezen a kézmosás sem segít. Ijesztően hangzik, de nem kell aggódni, sőt: az egészségügy és a rendőrség számára is hasznos lehet.
Ijesztő gondolat, hogy okostelefonunk akkor is rengeteget elárul az életmódunkról, ha a tartalmába bele se néznek. Ezt erősítette meg a Kaliforniai Egyetem vizsgálata, amely 40 mobil képernyőjéről vett 500 minta alapján gond nélkül kiderítette, hogy ki milyen életmódot folytat – számol be a BBC.
A képernyőkön talált molekulákból kiderült, ki milyen kozmetikumokat használ, férfi vagy nő az illető, festi-e a haját, a sört vagy a bort kedveli, kávézik-e, kedveli-e a fűszeres ételeket, szenved-e depressziótól, használ-e naptejet, és még sorolhatnánk. Rengeteg apróságból a mobil tulajdonosának teljes életmódja nyitott könyv lett.
Nem mostak kezet a vizsgált mobilok tulajdonosai? – merülhet fel bárkiben. A helyzet az, hogy a kutatók szerint a rendszeres kézmosás sem segít. A bőrünkön keresztül és izzadságunk által képernyőre kerülő molekulák hosszú időn át ott maradnak.
Messze vagyunk még ettől, de a tanulmány készítői szerint akár rendőrségi azonosításra is szolgálhatnak majd a mobil képernyőjén talált molekulák, ha esetleg nem áll rendelkezésre ujjlenyomat. Sőt, figyelmeztető jel is lehet az orvosoknak, hiszen az okostelefon arról is árulkodhat, hogy egy beteg beveszi-e a felírt gyógyszereket, illetve milyen fertőzést kaphatott el.