Tech hvg.hu 2016. október. 14. 17:31

Eddig nagy tévedésben voltunk: akár 2 billió galaxis is létezhet

A Hubble űrteleszkóp felvételei alapján a tudósok új becsléssel álltak elő: tízszer több galaxis létezhet a világegyetemben, mint eddig gondoltuk.

Az univerzum tanulmányozása során a szakemberek eddig egyetértettek abban, hogy nagyjából 100-200 milliárd galaxis létezhet, de a Hubble űrteleszkóp legfrissebb, direkt erre a témára fókuszáló felvételei sokkal többről tanúskodnak. A képek és az így készített számítások alapján akár 2 billió galaxis is létezhet, vagyis tízszer több, mint amennyit eddig gondoltunk – számol be a Popular Science.

Az űrteleszkóppal a legapróbb galaxisokat figyelték, és úgy tűnik, hogy ezek számát becsülték alá, méghozzá nagyon. Nagy galaxisból nem lehet újat látni, de a kicsik elhelyezkedése erősíti a tavaly született elméletet, miszerint az univerzum fiatalabb korában – amikor kb. 1 milliárd éves lehetett – jóval sűrűbben helyezkedtek el a galaxisok, de azóta eltávolodtak egymástól – ezért nehezebb észrevenni a kicsiket –, illetve néhány galaxis egybe is forrt.

Az elmélet igazolásához tehát közelebb kerültek, és 2018-tól akár révbe is érhetnek a galaxisszámlálók, hiszen ekkor kezdi működését a James Webb űrteleszkóp, amely új távlatokat nyit majd az űrkutatásban.