Tech hvg.hu 2016. június. 24. 07:02

Most frissítse a VLC-t, több új funkció is jött bele

A talán legnépszerűbb médialejátszó androidos verziójába több olyan újdonság is belekerült, amit a felhasználók már régóta kértek.

Legutóbb bő fél évvel ezelőtt adott ki frissítést a VideoLAN csapata az androidos VLC médialejátszóhoz, de a napokban végre elkészült a VLC 2.0. Az alkalmazás gyorsabb dekódolást ígér és a legtöbb kodeket is frissítették, emellett több praktikus funkció is került bele.

VideoLAN

Mostantól hálózaton keresztül is el lehet érni a médiafájlokat. Az app friss verziója a DLNA/UPnP, a windowsos, az FTP, az SFTP és NFS protokollokat is támogatja. Magyarra fordítva minden további kiegészítő nélkül le tudjuk játszani androidos készülékünkről a számítógépen lévő fájljainkat. Ehhez nem kell mást tennünk, csak a Menüre bökve megnyomni a Helyi hálózat opciót, ami kisebb-nagyobb gondolkodás után megmutatja, hány eszköz csatlakozik a hálózathoz. Ezekben a továbbiakban ugyanúgy böngészhetünk, mintha csak a saját mobilon keresgélnénk. Jó hír, hogy a VLC a gépen lévő videó mappájában lévő feliratokat is megtalálja.

hvg.hu

Apropó feliratok: az új VLC-verzióba beépítették, hogy egyetlen gombnyomással le lehessen tölteni a médiához tartozó feliratot, amit az OpenSubtitles-ről szerez be az alkalmazás. Ha a videó épp megy, az irányító gomboknál lévő kis szövegbuborék ikonra kell rábökni, majd a felugró menüből a Download subtitles opciót kiválasztani.

hvg.hu

Ugyanez működik akkor is, ha a lejátszási listában a videónál lévő három függőleges pontra nyomunk rá. Mivel a letöltött fájlt automatikusan a videóhoz igazítja, a megnyitással sem kell külön bajlódni.

A táblagépes felhasználóknál felmerült az igény arra, hogy a videót egy külön ablakban is nézni lehessen. Ehhez a lejátszási gomboknál nyomjuk meg a … gombot, majd válasszuk ki a különleges opciók közül a bal alsó ikont. Néhány másodperccel később már külön ablakban fut majd a videó, így közben akár csevegni is lehet. A dolog működik mobilon is, igaz, a (jóval) kisebb képernyő miatt nincs túl sok éretelme használni. A feliratokat viszont ilyenkor nem teszi a videó alá.

hvg.hu

És ha már különleges opciók: lejátszás közben beállíthatjuk, hogy mikor kapcsolja le magát az alkalmazás, gyorsíthatjuk a lejátszás sebességét, ugorhatunk egy adott időponthoz, valamint a felirat és a hang csúszását is korrigálhatjuk. Emellett a zenelejátszókból már jól ismert loopot is beállíthatjuk, akár az egész lejátszási listára, akár az adott médiafájlra nézve.

VideoLan

Az app főmenüjében a böngészőkhöz hasonló Előzmények menüpont is helyet kapott, így azonnal megtalálhatjuk a legutóbb lejátszott tartalmakat, nem kell őket külön keresgélni.

Ezek mellett további jó hír, hogy kevesebb mindenhez kér hozzáférést az app. A VLC 2.0-a mostantól csak a médiafájlok eléréséhez kér engedélyt, ami egy médialejátszó esetében azért nem túl meglepő.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.