Tech hvg.hu 2016. június. 20. 15:58

HTC 10: egy tényleg remek androidos telefon – a gödörből

A HTC nem titkoltan a Samsung Galaxy S7 és az LG G5 riválisának szánja vadonatúj felsőkategóriás készülékét. Kipróbáltuk, mit tud a tajvani gyártó alaposan újratervezett csúcsmobilja, a HTC 10.

A HTC-nél 2013-ban új időszámítás kezdődött azzal, hogy a gyártó piacra dobta az egyszerűen csak One névre keresztelt flasghip kategóriás készülékét, mely azonban végül is nem volt képes beváltani a hozzá fűzött reményeket, és ebben elsősorban a kamera volt a hibás. Egy évvel később kijött a One M8, újabb egy év múlva pedig a One M9, azonban a magát prémiumkategóriás gyártónak tekintő HTC egyszerűen valahogy nem érzett rá arra, hogy a piac milyen csúcsmobilt várna tőle. Ennek hatására a gyártó bevételei folyamatosan csökkentek, a legutóbbi negyedévben 78 százalékkal zuhant a profit is, lassan – néhány éven belül másodjára – a gödör aljára kerül a cég. Egyelőre azonban nem áll le a csúcstámadással, így hát megnéztük, mit tud a One típusjelzéstől megszabadított legjobb modellje, a HTC 10.

Külcsín

Az elődmodellhez képest a komplett készülék megújult, azonban a dizájn és az anyagválasztás terén a jól kitaposott régi úton haladt tovább a gyártó – szerencsére. Az unibody, vagyis házilagosan a garancia elvesztése nélkül meg nem bontható borítás teljes egészében fémből készült, és persze a két vízszintes antennacsík nem hiányozhat róla. A matt és ívelt hátlap a korábbiaktól eltérően a szélek felé már nem lekerekített, hanem enyhén lecsapott formával rendelkezik. Az ergonómia teljesen rendben van – mindaddig, amíg nem vízben próbáljuk megfogni a telefont: a Samsung Galaxy S7-éhez hasonló IP68-as vízállóságról ugyanis le kell mondanunk, az IP53-as védettség csupán por- és cseppállóságot biztosít.

László Ferenc

Felszereltség, aksi

A bal oldalról kipöckölhető apró tálcába microSD memóriakártyát tudunk behelyezni, ellentétes oldalon lévő társát pedig nanoSIM-kártyával lehet megetetni. Jobb oldalt keresendő a hangerőállító gombpár, illetve a bekapcsológomb, mely érdesített felülete révén könnyen kitapintható. A felső élre került a 3,5 milliméteres jack dugalj, az ebbe tartozó gyári füles remekül szól, csakúgy, mint a dupla hangszórós BoomSound hangrendszer, melynek alsó hangszórója most először nem a kijelző alatti felületen, hanem a telefon alsó élén landolt. Ugyanitt figyel a szimmetrikus kialakítású USB Type-C rendszercsatlakozó, mely USB 3.1- és DisplayPort-kompatibilis.

László Ferenc

A tavalyi, 2840 mAh kapacitású integrált akkumulátort egy 3000-es példányra cserélte a HTC, vagyis ily módon a 10-es modell egálban van a fő riválisaival. A 1-1,5 napos üzemidő simán hozható, és bár a vezeték nélküli tölthetőségről le kell mondanunk, a vezetékes gyári gyorstöltő 30 perc alatt 50 százalékosra tölti a teljesen lemerült akkut.

Kijelző

A One M9 kijelzőjéhez képest mind méret, mind pedig felbontás tekintetében előrelépésnek lehetünk tanúi. Az 5-ről 5,2 colosra növelt panel félúton helyezkedik el a Galaxy S7-féle 5,1 colos, illetve az LG G5-féle 5,3 colos display között, 2560x1440 pixeles QHD felbontása pedig pariban van a riválisokéval. Az 565 ppi-s pixelsűrűség több mint elegendő, vagyis az egyes pixeleket lényegében még nagyítóval is alig lehet látni, a színprofil manuálisan állítható, a betekintési szögek nagyok, és a 600 nites fényerő is rendben van. Nyáron ez nem túl praktikus, de nem árt tudni, hgy a Gorilla Glass 4 védelmet élvező érintőkijelzőt akár normál kesztyűben is kezelhetjük.

László Ferenc

Lényeges újdonság, hogy a szokásos androidos funkciógombok a HTC 10-nél már nem a panel alsó sorában, hanem az alatt, hardveres formában sorakoznak. A három gomb közül a középső egy villámgyors és igen pontos működésű ujjlenyomatszenzort is magába foglal, melyhez elég hozzáérnünk, és a zárolt telefon máris feloldja magát.

Szoftver

Az Android 6.0.1 operációs rendszerre a HTC az immár nyolcadik generációs Sense felhasználói felületet húzta rá, mely minden korábbinál letisztultabb kivitelű és végre már csak minimális bloatware-t (gyárilag feltelepített, nem túl hasznos szoftverek) tartalmaz. Aki esetleg elégedetlen lenne az alapértelmezett gyári témabeállítással, bármikor választhat úgynevezett Freestyle témákat, melyeket ráadásul teljesen személyre lehet szabni. A felülről lehúzható értesítési sáv nem sokban különbözik a standard androidos megoldástól, a főmenüben 3x4-es, illetve 4x5-ös ikonelrendezés választható, és ahogy eddig, úgy most is függőleges irányban kell lapozni az alkalmazásaink között.

László Ferenc

Az alapképernyőn maximum hat oldalunk lehet és most is megkapjuk azt a BlinkFeed névre keresztelt első slide-ot, mely nemcsak a legfrissebb híreket, hanem többek közt közösségi hálón lévő történéseket és étteremajánlókat is felvonultat.

Hardver

A HTC 10 egy vérbeli csúcskészülék, ennek megfelelően a meghajtásáról gondoskodó Snapdragon 820-as chipset is ellentmondást nem tűrő tempót diktál, ráadásul oly módon, hogy elődjétől eltérően a készülék nem produkál tenyérsütőgető melegedést. A mindössze négy processzormag ne tévesszen meg senkit, ez a chipkészlet simán felveszi a versenyt az ellenfelek nyolcmagos megoldásaival, a RAM pedig a mai elvárásoknak megfelelően 4 GB kapacitású.

A 32 GB-os belső memóriából alaphelyzetben 22,5 GB áll a rendelkezésünkre, de a telefon mellé 2 évre +100 GB Google Drive-tárhelyet is kapunk.

László Ferenc

Az LTE mobilnet számára a 450/50 Mbit/s-os sebesség jelenti a plafont, a wifi a/b/g/n/ac szabványú, no és persze Bluetooth 4.2-t, NFC-t és mindentudó GPS-t is kapunk. Kár, hogy az FM-rádió és a távirányításhoz használatos infravörös port kimaradt a repertoárból.

Kamera

Tragikomikus volt, amit a HTC a legutóbbi csúcsmobiljainak kamerája kapcsán művelt: először egy kisfelbontású kamerából kaptunk egyet, aztán kettőt, majd pedig 20 megapixelre katapultáltunk, de optikai képstabilizátor nélkül. Ezen botladozásokat követően a HTC 10 kamerája most végre révbe érni látszik, ugyanis a 12 megapixeles felbontású és dupla LED-villanós fényleső a kellően nagyméretű képérzékelőt optikai képstabilizátorral, f1,8-as fényerejű objektívvel és lézerfókusszal társítja.

László Ferenc

A képminőséggel teljesen elégedettek voltunk, és nem csak mi: a DxOMark aktuális kamerásmobil-toplistáján a HTC 10 a Galaxy S7-tel holtversenyben az első helyen tanyázik.

A haladó fotósok remek manuális üzemmódot és RAW támogatást kapnak, a videófelvevő révén pedig akár Ultra HD 4K felbontásban is videózhatunk. Szelfirajongók számára remek hír, hogy az 5 megapixeles, f1,8-as fényerejű előlapi kamera is optikai képstabilizátoros, így már az önarcképeinkbe sem rondít bele az esetlegesen remegő kezünk.

László Ferenc

Verdikt

+: általánosan kiváló minőség, jó kijelző, gyors működés, áramvonalasított kezelőfelület, korrekt főkamera, képstabilizátor, bővíthető tárhely, gyorstöltő.

-: nincs FM-rádió és infravörös port, hiányzik a vezeték nélküli tölthetőség, nem vízálló, drága.

A HTC 10 a gyártó valaha készített egyik legjobb okostelefonja, melyhez hasonlót már az előző években is szívesen fogadtunk volna, és akkor a cég hírneve talán nem tépázódott volna meg a jelenlegi mértékben. A kamera végre ugyanolyan remek minőségű, mint a telefon többi hardvereleme, legyen szó a nagyfelbontású kijelzőről, a villámgyors chipsetről vagy akár a makulátlan kivitelű fémborításról. Hibátlannak ezzel együtt sem mondanánk a HTC 10-et, a hiányosságok és negatívumok azonban eltörpülnek a készülék érdemei mellett. Egy nagy probléma viszont van: a készülék a sokkal jobban futó riválisainál sajnos drágább, hazai listaáron 270 ezer forint – ilyen árcédulával pedig nehéz lesz a gödörből bankot robbantani.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

Hirdetés