Egy zimbabwei faluban az emberek 96 százalékának már egyáltalán nem kell tartania az AIDS-től. A módszerük nagyon egyszerű, mégis lekörözi a modern orvostudomány vívmányait.
Az AIDS már kezelhető, remek gyógyszerek segítenek ebben, mégis lassan jutunk el odáig, hogy teljesen megszűnjön a járvány, a legutóbbi ENSZ-becslések szerint 2030-ra. A BuzzFeed riportja viszont tanulságos példával mutatja be, hogy ez a folyamat gyorsítható és egyszerűsíthető lenne. Egy zimbabwei faluban, Nyamutorában a fertőzöttek 96 százalékánál olyan alacsonyra sikerült csökkenteni a vírusszintet, hogy ők egyrészt nincsenek veszélyben, másrészt nem fertőzőek. Összehasonlításul: az Egyesült Államok fertőzöttjei körében ugyanez az arány 35 százalék.
Az USA-ban és sok modern országban is rengeteg pénzt költenek az orvostudományra, az AIDS-esek esetében például az a fontos, hogy állandó kapcsolatuk legyen az orvosokkal, hiszen folyamatos gyógyszerezésre és felügyeletre van szükség, hogy a kezelés hatékony legyen. Igen ám, de hiába az orvostudomány vívmányai, a mobilokkal és tabletekkel való kapcsolattartás és a remek gyógyszerek, messze nem érnek el olyan hatást, mint a zimbabwei faluban.
A zimbabwei falu lakóinak titka egyszerű: mindig személyesen az orvosoktól kapják meg a gyógyszert és ezeknél az alkalmaknál mindig kapnak visszaigazolást a gyógyulásról. Ez azt jelenti, hogy rendszeres időközönként az orvosok elszállítják a gyógyszeradagokat a faluba, majd ott helyben készülnek olyan vérvizsgálatok, amelyekkel gyorsan kimutatható a gyógyulás mértéke. Ez az állandó személyes kapcsolat és visszaigazolás juttatta el az embereket odáig, hogy pár éven belül szinte mindenkinél elmúljon a veszély.
A BuzzFeed részletes riportjában beszámolnak például arról is, hogy a misék a legjobb alkalmak a személyes kapcsolattartásra, hiszen ilyenkor sokan mennek a templomba, így mindenki egyszerre tudja magához venni a szükséges gyógyszereket és helyben kapnak visszaigazolást a gyógyulási folyamatról.