Tech hvg.hu 2016. április. 27. 14:01

Vírust találtak az egyik német atomerőműben

Két rosszindulatú programot is talált az üzemeltető a bajor létesítményben. Konkrét veszély most nincs, de innentől már tényleg csak egy lépés, hogy legyen.

Számítógépes vírusfertőzést azonosítottak kedden a Münchentől 120 km-re lévő gundremmingeni atomerőműben – adta hírül a Reuters. A létesítményt üzemeltető RWE a 2008 óta rengeteg gépet megfertőző Conficker és a W32.Ramnit néven azonosított rosszindulatú programot fedezte fel a rendszerbe.

Mivel mindkét vírus alkalmas arra, hogy a támadók távolról is átvehessék a hatalmat a megfertőzött pc felett, ezért jó hír, hogy az atomerőmű vonatkozó számítógépei nem kapcsolódnak az internethez – így aztán távolról megtámadni sem olyan egyszerű a rendszert. Rossz hír viszont, hogy az – adathordozókon, így például pendrive-on terjedő – vírus még ebbe az izolált rendszere is bejuthatott, még úgy is, hogy már hosszú évek óta megvan ellene a terjedést megakadályozó windowsos szoftverfrissítés.

MTI / Mohai Balázs

Az F-Secure kiberbiztonsági vállalat vezető kutatója szerint meglepődnénk, ha tudnánk, hogy a kritikus (közmű)rendszereinket vezérlő számítógépek közül milyen sokra került már vírus. A szakember kiemelte: ezek a vírusok csak addig nem jelentenek veszélyt, amíg valaki segítségükkel nem kifejezetten az adott létesítménybe szeretne behatolni és kárt tenni.

Itt idéznénk fel, hogy a tavaly kiberdzsihádot hirdető Iszlám Állam nyomait korábban már amerikai katonai rendszerekben is felfedezték. A brit hírszerzés szerint a terrorszervezet internetes alapú, de a szó szoros értelmében halálos következményekkel járó kibertámadások végrehajtására is törekszik: a légiforgalmi irányítást végző szervezetek és a kórházak megfertőzése mellett illenek a sorba az atomerőművek is.