László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Kipróbáltuk a Lenovo legújabb notebookját, mely hibrid és karcsú kivitele ellenére elképesztő teljesítménnyel rendelkezik. De persze nem is adja olcsón magát.

Az utóbbi időben számos olyan hordozható számítógép látott napvilágot, mely nem egyszerűen csak laptopként, hanem adott esetben tabletként vagy multimédiás lejátszóként is használható. Ezek az általában igen szemrevaló és a táskánkban viszonylag kevés helyet foglaló masinák természetesen drágábbak normál társaiknál, és a legtöbb esetben bőven elegendő teljesítményt biztosítanak. Vannak azonban olyanok, akik az átlagnál erőforrás-igényesebb felhasználáshoz egyszerűen kevésnek találták az eddig kijött hibrid gépekben lévő kraftot – nekik célozzák jelen tesztalanyunkat, a Lenovo ThinkPad P40 Yogát.

László Ferenc

Bírja a kiképzést

Több üzemmódú hordozható masinából már rengeteg fajtát láttunk, és mobil munkaállomásból sincs hiány a piacon, viszont a Lenovo ez esetben ezt a két termékkategóriát kombinálta egymással. A P40 Yoga egy kőkemény munkagép, melynek borítása szénszál-magnézium ötvözetből készült, vagyis nemcsak irodai, hanem akár kültéri használat esetén is megállja a helyét. A nagyon durva strapabíróság és a vízállóság ugyan nem játszik, azonban a készülék még így is sikerrel abszolvált jó néhány MIL-SPEC katonai tesztet, vagyis a tartósságával, szilárdságával és megbízhatóságával vélhetően még hosszú évek alatt sem lesznek problémák.

László Ferenc

A mattfekete borítású és kellemes tapintásérzetet biztosító újdonság vastagsága nem éri el a 20 millimétert, tömegre pedig 1,8 kilós. Az elsősorban professzionális felhasználásra (munkára) szánt ultrabook négyféle üzemmódban használható, melyek a következők: laptop, álló helyzet, sátoralak és táblagép. Mindezt úgy oldotta meg a Lenovo, hogy a kijelzőt tartalmazó felső szekciót teljesen szabadon forgathatjuk a masszív zsanérok mentén: a billentyűzet és a kijelző közötti szög nemcsak 180 fok, hanem akár 360 fok is lehet. Utóbbi esetben az összecsukott masina egyik oldalán a kijelző, a másikon pedig a billentyűzet található, és ilyenkor lényegében egy kicsit vaskosabb és enyhén túlsúlyos tabletet tarthatunk a kezünkben. A tabletet persze asztalra is helyezhetjük, és a billentyűzet gombjait ilyenkor letiltja a rendszer, így ha be is nyomódnak, ez nincs semmilyen hatással a gépre.

László Ferenc

Képernyő, amire rajzolni is lehet

A 14 colos képátlójú érintőkijelző 2560x1440 pixeles felbontással rendelkezik, ami egyet jelent a részletgazdag képmegjelenítéssel. A display karcolásálló és szennyeződésgátló bevonatot kapott, és tapasztalatunk szerint glossy, vagyis fényes kivitele ellenére is relatíve kevéssé tükröződik a felülete. A 300 nites maximális fényerő kültéri használatkor tesz jó szolgálatot, a kijelző feletti szekcióban pedig egy 720p HD webkamera teljesít szolgálatot. Aki kicsit spórolni szeretne, az 1920x1080 pixeles Full HD kijelzővel is fellelheti a P40-es Yogát, melynek képernyője ez esetben matt kivitelű és némileg szerényebb, 250 nites fényerejű.

László Ferenc

Az érintésérzékeny panel nemcsak hagyományos módon ujjbeggyel, hanem akár cerkával is kezelhető. A gép oldalból kihúzható stylus két gombbal, valamint két érintkezővel rendelkezik. Ez utóbbiak révén a helyére visszadugott aktív ceruza beépített akkumulátora automatikusan töltődik. A töltés miatt abszolút nem kell aggódni, hiszen 15 másodperc alatt 80 százalékosra tölthető a cerka, és 5 perc elég a 100 százalékos töltöttségig. A Wacom technológiájú megoldás 2048 különböző nyomásszintet érzékel és dőlésszög-felismeréssel is rendelkezik, vagyis semmi akadálya a professzionális felhasználásnak. A kijelző már 1 centiméteres távolságból érzékeli a tollat, a gombok programozhatóak, és az érzékenység is állítható.

László Ferenc

Az erő (és a mobilnet) vele van

A Windows 10 Pro rendszerű Yoga P40 elindítása 15 másodpercnyi időt vesz igénybe, a leállítás alig 3 másodpercet rabol az életünkből, és hiába próbáltuk, mi semmilyen szoftverrel nem tudtuk megakasztani a masinát. Ez főként annak köszönhető, hogy a motorháztető alatt az Intel egyik legújabb Skylake chipje, az Intel Core i7-6600U található, mely kétmagos processzor alaphelyzetben 2,6 GHz-es órajelen ketyeg, és adott esetben akár egészen 3,4 GHz-re is felpöröghet.

Grafikus fronton is nagyot gurít a Lenovo, hiszen egy 2 GB memóriával megspékelt Nvidia Quadro M500M erőművet kapunk, melyet kifejezetten profi felhasználásra optimalizált a gyártó. A 16 GB DDR3L RAM vélhetően jó ideig senki számára sem lesz kevés, a villámgyors rendszer- és alkalmazásindítás pedig elsősorban az 512 GB kapacitású SSD adattároló érdeme.

László Ferenc

A megszokott (ac szabányú) wifin és a (4.1-es) Bluetoothon kívül 4G/LTE mobilnetes képesség is került a gépbe, ez utóbbihoz természetesen szükség van SIM-kártyára is.

6 óra munka, 8 óra pihenés

A 14 nanométeres gyártási technológiával készülő processzor és a mozgó alkatrészektől mentes SSD miatt a fogyasztást kordában lehet tartani, ettől függetlenül a háromcellás lítium-polimer akkumulátorral nehezen hozható a gyári specifikációkban jelzett 8 órás üzemidő – sokkal inkább a 6 órás használati idő jellemző.

USB 3.0 aljzatból hármat találhatunk, melyek egyike révén külső eszközök is tölhetők. Ezenkívül kapunk még többek közt 3,5 mm-es audió csatlakozó aljzatot, 4-in-1 memóriakártya-olvasót, valamint DisplayPort 1.2 és HDMI 1.4 portokat is. A manapság egyre divatosabb, szimmetrikus kivitelű USB Type-C aljzat még nem képviselteti magát az új Yogán, mint ahogy hagyományos Ethernet csatlakozót sem kapunk.

László Ferenc

A 84 gombos és háttérvilágításos billentyűzet használatát kényelmesnek találtuk. A közepére beszúrt TrackPoint kezelőszerv erőltetését viszont mérsékelten értjük, már csak azért is, mert egyre kevesebben használják. (Ráadásul ami a 90-es években ikonikusnak számított, az mára inkább elcsúfítja a gépet. – a szerk.) A klaviatúra alatti, három nyomógombos és 55x90 milliméteres érintőpad viszont a kategóriához méltóan ergonomikusan használható, és mellette nem mellesleg egy ujjlenyomat-leolvasót is találni.

Verdikt

+: kompakt és ellenálló kivitel, kis tömeg, több üzemmód, nagyfelbontású kijelző, beépített ceruza, fürge működés, gyors wifi és mobilnet.

: nincs USB Type-C csatlakozó aljzat, az üzemidő lehetne jobb, nagyon drága.

A ThinkPad P40 Yoga azoknak készült, akik egy relatíve kompakt méretű, kis tömegű és az átlagnál nagyobb strapabíróságú hordozható számítógépre vágynak, de jó lenne időnként egy táblagép is nekik – teljesítmény frontján viszont egyik esetben sem szeretnének semmilyen kompromisszumot kötni.

A pénztárnál azonban nem szabad meglepődni azon, hogy minimum (!) 750 ezer forinttal fognak megvékonyítani bennünket. Teljesen egyértelmű, hogy ennyi pénzt nem fog érte kifizetni az, aki "csak egy erős laptopot" akar, és nem is szabad ilyet tenni. A gép elsősorban erőforrásigényes munkát végző grafikusoknak, videószerkesztést végzőknek, építészmérnököknek és gépészeknek jöhet jól.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

Hirdetés