Tech hvg.hu 2015. december. 23. 09:01

Valami olyanra készül Kína az interneten, ami minden sci-fi író legrosszabb rémálma

Ha azt hiszi, hogy a Kínában előforduló cenzúra a legrosszabb dolog, ami az internettel (és az internetezőkkel) történhet, téved. Most valami ennél sokkal rosszabbra készülnek a közösségi oldalakon, sőt még azokon túl is.

Ahogy azzal sokan tisztában vannak, a kommunizmus és a kapitalizmus igencsak különös elegyét megvalósító Kína az interneten is hasonló politikát folytat. Miközben nemzetközi szinten is egyre inkább virágoznak a kínai webes vállalatok, az ország kormánya nem nézi jó szemmel, ha a felhasználók politikailag kényes témákat feszegetnek – azt pedig a tartalmak szűrésével érik el, hogy még olvasni se nagyon olvashassanak "problémás" szövegeket.

Most viszont valami sokkal komolyabb készül, ami sok science-fiction műben felbukkant már, és a sci-fi alműfajának tekinthető cyberpunk szerzők egyik kedvenc rémálomképét idézi. És minden bizonnyal Orwellnek is "tetszene". A CBS tudósítójának beszámolója szerint egy tavalyi jogszabály alapján elindították annak a kínai rendszernek a tesztüzemét, ami a minél teljesebb körben megfigyelt online tevékenységük alapján egyszerűen egy értéket rendel mindenkihez.

A kínai állampolgárok rangsorolására szolgáló, a tervek szerint 2020-tól mindenkire kiterjesztett “közösségi kreditpont” olyan, mint a személyi szám vagy az adószám – olyannyira, hogy mindenkinek a személyi igazolványához kötik majd –, csak ez a szám az ember internetes cselekedeteitől függően folyamatosan változik. A kormányzat által már tesztelt rendszer lényege, hogy az összes nagyobb kínai internetes vállalat számára kötelezővé tett adatszolgáltatás segítségével mindenki minden online tevékenységét számításba veszik. Módosítja a kreditpontot például az, hogy ki mit vásárol a webshopokban, hogy ki mit tesz közzé az országban elérhető közösségi oldalakon, mire keres, milyen hírekre kattint, milyen számítógépes játékokkal tölt időt, stb.

The Anti Media

A kínai kormányzati kommunikáció szerint a lakosság ilyen szintű transzparensségére gazdasági okok miatt van szükség, de többek között a fent idézett szakértő szerint is jóval többről van szó. Egy példával élve: ha valaki időnként kitesz egy nem vészes, de azért a kormány döntéseit kritizáló bejegyzést, gyakran keres rá az országban zajló negatív eseményekre (pl. tőzsdekrízis) és ilyen témájú híreket is olvas – ezek mind-mind rossz irányba módosítják a pontszámát. A felsorolt dolgok összegeként például már igazán rossz pontszám is kijöhet, ami pedig a tervek szerint komolyan befolyásolhatja majd az illető egyetemre való bejutási esélyeit, valamint arra is hatással lesz, hogy milyen munkát kaphat. Sőt, a Kína-szakértő Ken DeWoskin szerint még azt is befolyásolhatja, hogy az illető kaphat-e útlevelet.

Bizarr érdekesség, hogy nem csak az befolyásolhatja rossz irányban valaki minimum 350-es, maximum 950-es pontszámát, hogy ő tesz-e valamit a fentiek közül. Az Amerikai Polgári Szabadságjogok Szövetsége (ACLU) szerint akkor is csökken valaki pontszáma, ha az ismerőse tesz vagy éppen nem tesz meg bizonyos dolgokat.

Ha elég okossá fejlesztik a rendszert – amihez minden bizonnyal évek tapasztalata szükséges –, akkor bizonyos értelemben még pozitív hatása lehet: az algoritmus kiszűrheti például, ha egy Kína-kritikus állampolgár, aki rendszerint vásárol a neten erős nyugtatószereket, elkezd egyenként veszélytelen, de valamilyen terrorcselekmény elkövetéséhez jól összekombinálható anyagokra keresni webshopokban. Ha pedig ezek mellett rendszeresen erőszakos-gyilkolós játékokkal játszik, az jó eséllyel már elég is lesz ahhoz, hogy az algoritmus kiszűrje az illetőt, a rendőrök pedig bekopogjanak hozzá.

Ennél azonban jóval életszerűbb és negatívabb hatása lehet a közösségi kreditpontok rendszerének a kínai szólás- és véleményszabadságra. Aki eléggé "Kína-barát", azt viszont előnyökhöz is juttatja a kormányzat: 750 pont fölött például szinte bármelyik országba garantált a kiutazási engedély.

Ha érdeklik az ügy fejleményei, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.