Tech hvg.hu 2015. december. 07. 21:03

Tudja, mennyit fizetnek a neten az ön ellopott bankkártyájáért?

Egy magyar bankkártya jó eséllyel elmegy egy tizesért, egy kis megtakarítást tartalmazó bankszámla belépési adataiért már 50 ezer forintnál is többet kell fizetni az internet megfelelő piacterein. Összességében viszont meglepően olcsón adják a kártyaadatokat.

A dark web az internet azon része, amit az offline világban sötét sikátornak képzelünk: ez a kiberbűnözők kedvenc terepel, itt cserél gazdát például sok ellopott bankkártyaadat és internetbanki hozzáférés is.

Az elsősorban vírusirtójáról ismert McAfee Labs biztonsági cég folyamatosan próbálja figyelni a dark web piactereit, őszi jelentésükben pedig beszámoltak róla, milyen adatunk nagyjából mennyit ér az online feketepiacon.

Stiller Ákos

Egy lopott bank- vagy hitelkártyáért, a kártya és a tulajdonos minden fontos adatával együtt 30 dollárt fizetnek, ha amerikai a plasztik. Az Egyesült Királyságból származó kártya(adat) 35 dollárt ér, egy kanadai 40-et, egy EU-s országból származó pedig 45-öt. Ha nincs meg minden kártyaadat, úgy is pénzhez lehet jutni, de jóval kevesebbhez: az elemzés alapján amerikai tulajdonos esetén 5-15 dollárt ér, EU-ssal pedig 25-35 dollárt. Összességében ez annyit jelent, hogy egy ellopott EU-s kártya adatai 7-13 ezer forintot érnek a feketepiacon.

Jóval többet ér azonban a kártya, ha az eladó hiteles (szintén lopott) banki információval alátámasztja, hogy a plasztik mögött lévő bankszámlán sok pénzt tárol az ügyfél: ebben az esetben 190 dollárt (kb. 56 ezer forintot) is érhetnek a kártyaadatok.

Ha bármilyen más online fizetéssel elérhető helyen (pl. PayPal, vagy az ahhoz közvetlenül kapcsolt bankkártya számláján) tárol sok pénzt valaki, akkor is sokat érnek az ellopott adatai. Egy nagyjából 700 ezer forintos egyenlegű számla hozzáférési adataiért már 120 dollárt (35 ezer forintot) is elkérhetnek, egy 2 milliós számla lopott adatai pedig 88 ezer forintot is érhetnek az online feketepiacon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?