Bonyolult számítások, fejlett űrtechnológia és egy 9 éven át tartó út kellett ahhoz, hogy a New Horizons űrszonda 12 500 km-re megközelítse a Plútót.
A Plútó gravitációs mezeje túlságosan gyenge ahhoz, hogy a New Horizons az elsuhanás közben pályára álljon, a fékezéshez pedig nincs elegendő üzemanyag, így a szonda csak rövid ideig halad majd optimális helyen. Technikai érdekesség, hogy az áthaladás idejére nem is terheli magát a kommunikációval az eszköz, a felvételeket majd az áthaladást követő órákban sugározza csak vissza a Földre.
A megközelítés során azonban már több felvétel is érkezett, mutatjuk őket. Íme először a NASA szimulációja a megközelítésről.
YES! After over 9 years & 3+ billion miles, @NASANewHorizons #PlutoFlyby was at 7:49am ET. http://t.co/Czrvonxugd pic.twitter.com/aSucgORofT
— NASA (@NASA) July 14, 2015
A New Horizons szombaton késztett felvételén a Plútó és legnagyobb holdja, a Charon látható.
A képek alapján a tudósok rájöttek, a Plútó valamivel nagyobb, mint eddig gondoltuk: 2368 km helyett 2370 km-es átmérője van, ami 18,5 százaléka a Földnek. A Plútó legnagyobb Holdja, a Charon 1208 km átmérőjű, ez 9,5 százaléka a mi bolygónkénak. (A hibahatár mindkét égitest átmérője esetében +/- 20 km.) Íme a méretarányos ábrázolás.
A New Horizons vasárnapi felvétele a Plútóról.
Így látta a szonda hétfőn az égitestet.
Hogy az űrszonda munkája mennyire fontos, azt jól megmutatja egy magyar twitterező által készített kép, melyen megnézheti, milyen képalkotásra volt képes májusban a technikánk és mire képes ma.
Az űrtörténelmi jelentősségű esemény előtt a Google ma egy különleges logóval tiszteleg.