2015. július. 07. 20:42 MTI Utolsó frissítés: 2018. május. 26. 13:34 Tech

Sikerült megjavítani az űrszondát, folytathatják a Plutó-missziót

Az amerikai űrkutatási hivatal tudósainak sikerült kijavítaniuk a New Horizons működésében keletkezett számítógépes hibát. Az amerikai űrszonda így elvileg nemsokára nagyon közel kerülhet a Plutóhoz.

A hiba július 4-én keletkezett, az űrszonda központi számítógépe azóta újra működik már – jelentette be a NASA. A szakemberek azt várják, hogy kedden a teljes tudományos programot folytatni tudják.

Szombaton ismeretlen műszaki hiba lépett fel, amely miatt az űrszonda tartalék számítógépre kapcsolt, ez 81 perces kiesést jelentett a rádióösszeköttetésben a földi irányítókkal a Johns Hopkins Egyetem kísérleti fizikai laboratóriumában a marylandi Laurelben.

A New Horizons először veszi közelről "szemügyre" a Plutót, a törpebolygó holdjait és a Kuiper-öv néhány objektumát. Az űrszonda 2006. január 19-én startolt a New Frontiers program első küldetéseként, és a tervek szerint 5 milliárd kilométer megtétele után július 14-én kerül a legkisebb távolságra a Plutótól, amikor csupán 12 500 kilométer választja majd el a jeges égitest felszínétől.

Kilenc évig tartó útjának nagy részét hibernációban töltötte, januárban ébresztették fel a NASA tudósai, és akkor látott hozzá a tudományos adatok gyűjtéséhez.

Hét műszere segítségével nagyfelbontású felvételeket készít, a törpebolygó és holdjai összetételét elemzi, a napszelet és a mágneses mezőket vizsgálja, tanulmányozza a Plútó légkörét, valamint pormintákat vesz. A küldetés hozzájárulhat központi csillagunk és planétái születési titkainak megismeréséhez is, hiszen a Kuiper-öv a Naprendszer képződésének törmelékét "tartalmazza".