Tech hvg.hu 2015. április. 15. 16:45

Rekordmélységből hoztak fel több tonna ezüstkincset – fotók

Megdöntötte a kincskeresők mélytengeri rekordját az a kutatócsapat, amely 50 millió dollár értékű, több tíz tonnányi ezüstkincset hozott a felszínre egy 5200 méteres mélységben fekvő brit hadihajó roncsából.

Örökre elveszettnek hitték eddig a brit kincstár 100 tonnát nyomó ezüst rúpiaszállítmányát, amely az SS City of Cairo hadihajón süllyedt el még 1942-ben Indiából hazafelé menet – idézte fel a szenzációs lelet történetét a Telegraph.

Most viszont kiderült, hogy a Deep Ocean Search mélytengeri kutatásokat végző cég a brit közlekedési minisztérium megbízásából mégiscsak felkutatta a kétezer ládányi ezüstérmét, amely ma közel 50 millió dollárt érhet. A francia és brit szakértőkből és búvárokból álló csoport szonárral és egy tengeralattjáró berendezéssel akadt rá közel 5200 méteres mélységben a szállítmányra, a kettétört hadihajó maradványai között.

Ezzel mélytengeri rekordot állítottak fel, összehasonlításul korábban a Titanic maradványait 3800 méteres mélységben sikerült feltárni. A Telegraph szerint a német torpedótámadás áldozatául esett SS City of Cairót a tengeralattjáró berendezés már az első merülés során megtalálta. Az érmék felszínre hozása azonban ezután nagy munkát jelentett az extrém mélység és a nagy nyomás miatt.

Az akció még 2013-ban zajlott le, de a kutatást végző cég csak most kapott engedélyt arra, hogy beszámoljon róla. Az ezüst vélhetően visszakerült a brit államhoz. A kincsről készült fotókat most egy, az SS City of Cairo történetével foglalkozó oldalon is közétették.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?