Bejárta a világot a BBC sokkoló rejtett kamerás videója az iPhone 6-ok gyártásával kapcsolatos embertelen körülményekről. Természetesen az Apple is azonnal reagált.
Napi több mint 12 óra munka, a fáradtságtól szundikáló munkások, 18 munkanap egymás után, illegális ónbányászat – súlyos vádakat fogalmazott meg a BBC Panorama műsorának egyik rejtett kamerás riportja a világ egyik legizgalmasabb és legfelkapottabb telefonjának, az iPhone 6-nak gyártásával kapcsolatban. A riportból kiderült, hogy bár a túlóra önkéntes, a gyárban nem volt választás ezzel kapcsolatban. Az egyik „beépített” riporternek pedig embertelen körülmények között biztosítottak helyet egy munkásszállón.
Mindez szöges ellentétben áll az Apple, a beszállítói láncot is érintő szabályzatával, így nem véletlen, hogy az óriáscégnek is reagálnia kellett. Jeff Williams, az Apple műveleti alelnöke egy e-mailben reagált a vádakra, a levelet mintegy ötezer brit alkalmazott kapta meg. (A levél teljes angol nyelvű szövege többek között itt olvasható.)
Williams kifejti, hogy mind Tim Cookot, mind őt mélyen sérti az a feltételezés, amely a BBC riportjából kiderül, nevezetesen, hogy az Apple nem tartja be ígéretét, amely szerint odafigyel az ellátási láncban dolgozókra. Ezt olyannyira megteszik, hogy még a második és harmadik szintű beszállítókat is ellenőrzik. Ugyancsak nehezményezte, hogy a riport leadása előtt ugyan megkeresték őket is, azonban a válaszaik, észrevételeik nem kerültek be a műsorba.
Reagált a sokkoló illegális ónbányászattal kapcsolatos felvételekre, s ezzel kapcsolatban megjegyezte, a problémát alapjaiban kell megoldani, s „gyáva döntés” volna, ha egyszerűen csak elutasítanák, hogy indonéz bányákból származó ónt vásárolnak.
A munkakörülményekkel kapcsolatban kifejti, hogy több mint 1400 Apple-dolgozó felügyeli Kínában a gyártási folyamatokat, és jelentik, ha azt tapasztalják, a gyártó nem tartja be a cupertinói cég beszállítókra vonatkozó kódexét. Az alelnök néhány példát is felsorol a levélben, hogy miket tettek a munkakörülmények javítására, de, tudva azt, hogy ennek a munkának sosincs vége, ígéretet tesz arra, hogy a jövőben is kivizsgálnak minden hasonló panaszt.
A Pegatron gyár is közleményben reagált: megvizsgálják, jogosak-e a BBC kifogásai.
A teljes videó azóta már a YouTube-ra is felkerült.