Egyre több a figyelmeztető jel, csak épp semmibe vesszük ezeket. Pedig mind több haláleset írható az okostelefonok számlájára.
Mi a baj velük? – teszi fel a kérdést a Digital Trends –, hiszen az okostelefonok arra valók, hogy megkönnyítsék, gazdagabbá tegyék az életünket, ehelyett sok esetben már ellenünk fordulnak, gyilkosokká válnak.
Kemény szavak, de van mögöttük realitás. A probléma ugyanis az, hogy immár az okostelefonok annyira életünk részévé váltak, hogy folyamatosan használjuk őket, függetlenül attól, hogy hol, miért és kivel vagyunk. A figyelmeztető jelek egyre érkeznek, csak épp nem figyelünk rájuk.
November elején bejárta a hír a netet, hogy egy lengyel diáklány Sevilla híres hídját szerette volna beállítani háttérként szelfijéhez, de elvesztette az egyensúlyát, és 7 métert zuhant egy betonútra. Vagy említhetnénk az újabb őrületet, a medvés szelfit, amikor is a vadállat közelében fényképezik magukat a felhasználók, nem is gondolva arra, milyen gyors és mennyire veszélyes ez az állat. Az amerikai Erdészeti Szolgálat már kifejezetten kéri a természeti parkok látogatóit, hogy ne csináljanak ilyen szelfiket.
Egy angol felmérésben a megkérdezettek 86 százaléka (!!) szenvedett már kisebb-nagyobb balesetet amiatt, hogy az okostelefonjával volt elfoglalva mondjuk séta közben, és a sebészeteken is egyre gyakoribbak azok a balesetesek, akik éppen mobiloztak, amikor megtörtént a baj. Mindez egyértelműen az okostelefon figyelemelterelő hatásának „köszönhető”.
A Tokiói Tűzoltóság arról számolt be, hogy 2013-ban 50 százalékkal nőtt az előző évihez képest azon közlekedési balesetesek száma, ahol a balesetes a telefonja miatt nem figyelt a forgalomra. A nagy részük éppen nézte a képernyőt, és csak egy kisebb hányad beszélt. Igaz, mindössze 50 esetről van szó összességében, de ne feledjük, ez még csak a kezdet.
Hasonlóan elgondolkodtató az AT&T megbízásából készült felmérés eredménye. Ez azt mutatta, hogy bár a vezetők 98 százaléka tisztában van a vezetés közbeni telefonhasználat veszélyeivel, 75 százalékuk úgy gondolja, képes egyszerre több dologra is figyelni. A statisztikák azonban nem ezt mutatják: az SMS-ező vezetők 23-szor olyan gyakran okoznak balesetet, mint a vezetésre koncentrálók, és ugyaninnen az is kiderül, hogy minden ötödik amerikai vezető még szörfözik is a neten vezetés közben. És az (szomorú) eredmény? 3000 amerikai tini élete évente.
De persze nem csak az utcán vagy a természeti parkokban leselkednek veszélyek a telefonosokra. Az egyik felmérésben 18-29 év közötti amerikaiakat faggattak arról, hogy használják-e mobiljukat az illemhelyen, és nagyjából az 50 százalékuk igennel felelt erre a kérdésre. Viszont akkor abban is biztosak lehetnek, hogy a készülékük tele van veszélyes baktériumokkal. Szemészek adnak hangot annak, hogy mennyire rontja az okostelefon a szemet, a mozgásszervi problémákkal foglalkozó szakemberek az állandó okostelefonozás közbeni rossz testtartásra figyelmeztetnek, a pszichológusok pedig szorongásról, depresszióról, viselkedési zavarokról számolnak be azoknál a gyerekeknél, akik állandóan mobiloznak.
Bár ezek ma még nem világméretű problémák, de mindenképpen mutatják valaminek a kezdetét. Vigyázzunk nagyon, nehogy saját dédelgetett készülékünk váljon a gyilkosunkká.