A Samsung szokás szerint tavasszal mutatta be új csúcsmobilját, a Galaxy S5-öt. Aztán jött az ősz, és szintén menetrendszerint érkezik a még jobb telefon, az S5-nél jóval komolyabb produkcióra képes Galaxy Note 4. Kipróbáltuk.
Az elmúlt időkben hozzászokhattunk már ahhoz, hogy a Samsung mindig tavasszal jelenti be aktuális csúcsmobilját, mely idén a Galaxy S5 volt – bár igen jól sikerült, forradalmi változást nem igazán hozott. A dél-koreai gyártónál az ősz legalább ilyen fontos évszak, ugyanis mindig ilyenkor érkezik meg a cég legújabb phablet nagyágyúja, ezúttal a jelen tesztünkben szereplő Galaxy Note 4. Az új modell nem egyszerűen csak nagyobb, mint a Galaxy S5, hanem tudásban is köröket ver rá.
Fókuszban a minőség
A nemrégiben általunk is letesztelt Galaxy Alpha volt az első olyan Samsung mobil, melynek oldalát minőségi fémkeret díszítette, és ugyanezen az úton halad tovább a Galaxy Note 4 is. Az ezüstösen csillogó és matt fehér felületekkel megspékelt fémkeret mellett dicséret illeti a hátlapot is, mely ugyan még mindig műanyagból készült, de minden korábbinál jobban hasonlít egy prémium bőrborításra. Az elődmodellen debütált kamu varrásmintát szerencsére száműzte a Samsung, a műbőr textúra sokkal szebb lett, és a tapintásérzet is jó irányba változott.
Méretkérdés
A négyféle színváltozatban gyártott Note 4 hajszálnyival nagyobb lett a Note 3-nál, a tömege pedig csak a mérlegen érezhető 5 százalékkal gyarapodott. Phablet kategóriás eszközről beszélünk, tehát senki se lepődjön meg a hatalmas méreten, amiért cserébe ugyebár rengeteg extra szolgáltatást kapunk.
A nem unibody kialakítású, tehát könnyen szétkapható telefon akkumulátora 3200-ról 3220 mAh kapacitásúra növekedett, ami vélhetően egyszerű marketingfogás, az viszont tény, hogy a Samsung közlésének megfelelően az új Note jól érezhetően, közel 10 százalékkal tovább bírja egy feltöltéssel, mint az elődje. Tapasztalatunk szerint a másfél napos üzemidő különösebb nehézségek nélkül hozható, de a két nap is simán benne van a pakliban. Az akksitöltő 2 amperes és akár másfél óra alatt teljesen képes felpumpálni a 0 százalékos akkumulátort, vészhelyzetben pedig remek szolgálatot tehet a színes felületet szürkeárnyalatosra kapcsoló ultratakarékos üzemmód.
Ami nem nőtt
Eddig minden évben nőtt egy kicsit a Note-ok kijelzőmérete, most viszont szerencsére megállt a a trend, vagyis idén ugyanúgy 5,7 colos képátlót kapunk, mint tavaly. A Super AMOLED technológia is változatlan, a felbontás viszont igen komolyan megugrott, hiszen Full HD helyett immár QHD-t kapunk, melynek köszönhetően a pixelsűrűség 386-ról 515 ppi-re katapultált. A Gorilla Glass 3 védelmet élvező és akár normál kesztyűben is használható display elképesztő képminőséget produkál, pixeleket még közelről nézve sem látunk rajta, a kontrasztarány az egekben van és a betekintési szögek is hatalmasak. A fényerő ugyan lehetne kicsit nagyobb, mindenesetre tavalyhoz képest e tekintetben is tetten érhető némi javulás.
Cerka
Az S Pen szokott helyéről, a készülék jobb alsó sarkából varázsolható elő, mely mozdulatot rezgés és hangjelzés is követheti, és amelynek hatására a kijelzőn rögtön felbukkan egy kis félkör alakú gyorsfunkció menü (jegyzet, intelligens kijelölés, képklip és képernyőírás funkciókkal). A lehetőségek száma gyakorlatilag végtelen, a kézírás felismerés remekül működik, bármit egyszerűen kijelölhetünk a kijelzőn és természetesen bárhova oda is firkálhatunk. A 110 milliméter hosszú és szögletesen ovális keresztmetszetű styluson egy nyomógomb található, és a telefon akár már 1 centiről is érzékeli a cerkát. Az érdesített felületű ceruza egyébként immár nem 1024, hanem 2048 különböző nyomásszintet érzékel és remekül lehet vele jegyzetelni, rajzolgatni.
Egy kézzel, több ablakban
A nagykijelzős telefonokat sokan azért nem kedvelik, mert egy kézzel igen nehéz használni őket. A Samsung ezen problémára több gyógyírt is kínál, például egy, a kijelző szélén megejtett gyors bal-jobb swipe mozdulattal 4,2 colosra kicsinyíthető és oldalra pakolható a kijelző komplett tartalma.
Az egykezes bevitel funkció átméretezhető klaviatúrákat biztosít, az állítható átlátszóságú oldalsó gombpanel pedig a kijelzőn egy helyre pakolja a gyakran használt funkciókat (alapképernyő, vissza gomb, főmenü stb). A több ablakos üzemmód a vissza gomb nyomva tartásával csalogatható elő, majd pedig a képernyő szélén lévő sávról nyithatók meg a kívánt appok. Amennyiben behúzunk középre egy alkalmazást, akkor osztott képernyőn dolgozhatunk, ha pedig csak ráklikkelünk, akkor egymás mellett, illetve alatt-felett rengeteg ablak nyílik meg. Ez utóbbiak természetesen mozgathatók, átméretezhetők és a tartalmak mozgathatók közöttük.
Roppanós zöld robot
Androidból természetesen az aktuálisan elérhető legújabbat, a 4.4.4-es KitKatet kapjuk, de például az erre ráhúzott legfrissebb TouchWiz felhasználói felület alkalmazásváltó megoldása szinte megszólalásig hasonlít a heteken belül érkező Android 5.0 Lollipopban lévő appváltóra, és nagyméretű kijelzőképekkel áll a szolgálatunkra.
Az alapképernyőn maximum hét slide-unk lehet, a felülről lehúzható sávon egyszerre öt gyorsgomb és egy fényerő csúszka látható, az alul lévő ikonok közül pedig a jobbalsóra bökve juthatunk az 5x5 ikonos főmenübe. A normál üzemmód mellett egyébként a nagyméretű feliratokkal és ikonokkal rendelkező egyszerű üzemmód is elérhető, ami vélhetően elsősorban az idősek körében lesz népszerű.
Szolgáltatások és extrák
Jegyzeteléshez remek társ az alaposan továbbfejlesztett S Note, mely közel tucatnyi címlapstílussal és számos különböző álló/fekvő sablonnal áll a rendelkezésünkre. Az Evernote kompatibilis alkalmazás tollal és ujjal egyaránt jól kezelhető, a fényképes feljegyzés funkció pedig képes arra, hogy például egy táblára felírt, vagy egyéb felületen látható szöveget felismerjen egy a kamerával készített kép alapján. Kapunk továbbá S Tervezőt (naptár), S Voice-ot (hangverzérlés), Scrapbookot (képes jegyzetelő), valamint két böngészőt, melyek közül a default browser támogatja az érintés nélküli (közelítéses) irányíthatóságot engedő Air Viewt, a Chrome viszont nem. A gyári felhozatal részét képezi továbbá a számológép, a zajcsökkentős és geotagging funkciós diktafon, illetve a YouTube, Facebook és Intsagram alkalmazások.
Az S Health immár régi ismerősünk és a Note 4-en minden korábbinál szélesebb szolgáltatási körrel bír. A hátoldalt elhelyezett pulzusmérő révén az S Health bármikor képes megmérni a pulzusnkat, amire már az S5 esetében is képes volt, a Note 4 viszont extrában még véroxigénszintet és UV-sugárzást is képes mérni. Barométer, giroszkóp, gyorsulásmérő, lépésszámláló és infravörös port is van a fedélzeten, egyedül talán csak a hőmérőről kell lemondanunk.
A Smart Remote app elsőként bekéri az országunkat és az irányítószámunkat, aztán kiválaszthatjuk egy listából a tévészolgáltatónkat, majd pedig egy EPG-vel megspékelt mindentudó tévétávirányítóként funcionál.
A két érintőgomb által körbevett középső nyomógombban már egy ujjlenyomat szenzor is ott figyel, mely a készülék zárolásakor, webes bejelentkezésekkor, illetve tartalmak levédésekor jöhet jól. A szenzoron ugyan mindenképpen el kell húzni az ujjbegyünket – nem elég csak megérinteni, mint az Apple Touch ID-ja esetében –, de a pontossággal és a megbízhatósággal tapasztalataink szerint nincsenek problémák.
A hétsávos ekvalizerrel és minden egyéb földi jóval ellátott zenelejátszó automata kikapcsolásra és FLAC lejátszásra is képes, a feliratkezelős videólejátszó képe pedig lekicsinyíthető és lebegő formában bárhova odapakolható a kijelzőn.
Sebesség
A Galaxy Note 4 napjaink egyik, ha nem a leggyorsabb androidos csúcsmobilja, melyet gyakorlatilag semmilyen komplikált feladattal sem lehet két vállra fektetni. Míg az S5-ben "csak" egy Snapdragon 801-es, addig a Note 4-ben már egy Snapdragon 805-ös chipset található, a maga gyorsabb processzormagjaival és felturbózott grafikusgyorsítójával. A RAM az elődhöz hasonlóan maradt 3 GB-os (S5: 2 GB), a 32 GB integrált memóriából pedig alaphelyzetben mintegy 24 GB szabad, és persze a microSD memóriakártyás bővítési lehetőség is adott.
A microSIM-es készülék letöltésgyorsítója a 30 MB-nál nagyobb fájlokat a 300 Mbit/s-os LTE mobilnet és az a/b/g/n/ac szabványú Wi-Fi kombinált sávszélességén szippantja le, ezenkívül pedig a Bluetooth 4.1, az NFC, a GPS-vevő és a különböző USB-s perifériák csatlakozását lehetővé tévő USB OTG képesség mellett sem mehetünk el szó nélkül. A Note 3-hoz képest visszalépés, hogy az alsó élen már nem egy széles microUSB 3.0, hanem csak egy normál 2.0-ás port található.
Képalkotás
A Note 4 kamerája valahogy úgy készült, hogy a fejlesztők fogták az S5 már amúgy sem gyenge fénylesőjét és megspékelték egy remek optikai képstabilizátorral, ennek eredményeképp pedig az új phablettel lényegében bármilyen megvilágítási körülmény mellett remek képek készíthetők. A 16 megapixeles felbontású, 16:9-es képarányú ISOCELL szenzor fényérzékenysége ISO100 és ISO800 között állítható, a kontrasztérzékelést fázisdetektálással kombináló autofókusz pedig egy kicsit még gyorsabb lett. A HDR képek gyorsan elkészülnek és igen látványosak, a panorámafotók közel 60 megapixeles felbontásúak, no és persze a videófelvevő is simán hozza az Ultra HD felbontást. A frontkamera immár 3,7 megapixeles, vagyis pontosan akkora felbontású, mint a kijelző, és többek közt szelfipanoráma funkcióval kényezteti az önarckép készítés szerelmeseit.
Verdikt
Nincs mese, így a teszt végén ki kell jelentenünk, hogy a Samsung Galaxy Note 4 a jelenleg kapható legkomolyabb androidos phablet, mely mind minősége, mind sebessége, mind extra funkciói révén igen magasra helyezte a lécet. Ha nagyon akarunk, néhány apróságba bele lehet kötni, de a remek összképbe csak minimálisan rondít bele a vízállóság és az exponálógomb hiánya, hogy nem kapunk FM-rádiót, illetve, hogy az USB-port lassabb lett. A kiváló cerkás kezelhetőséget biztosító Note 4-nek persze alaposan megkérik az árát: a cikk írásakor hazánkban egyelőre még nem kapható telefon hivatalos európai (nettó) listaára 699 euró, vagyis közel 215 ezer forint.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja és figyelje a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.