Az internet egyre komolyabb komplexitását egyre nehezebben tudják hardveresen lekövetni a netszolgáltatók, illetve a köztük lévő kapcsolatot biztosító protokollok.
Az elmúlt napokban többen is észlelhették – mi is észleltük –, hogy a szokásosnál lassabb a netkapcsolat, sőt bizonyos esetekben hosszabb-rövidebb időre teljesen leáll a szolgáltatás. A Telegraph beszámolója szerint a nemzetközi porondon is észlelt hiba forrása a különböző rendszereket összekötő hálózati protokollok és a mögöttük lévő hardverek fizikai korlátjai miatt lépett fel.
Problémás pont például az úgynevezett BGP, amelyről még valószínűleg kevesen hallottak, de a Border Gateway Protocol az internet működésének szempontjából nélkülözhetetlen. Amikor beütünk egy webcímet a böngészőbe, a kérésünk, illetve a válaszként kapott adat (például egy weboldal tartalma) sokszor nagyon messziről és nagyon bonyolult útvonalon jut el mondjuk egy amerikai szerverről a mi számítógépünkre. A BGP biztosítja, hogy egy-egy adatcsomag megfelelő cél felé és megfelelő útvonalon haladjon a neten. Az útvonaltervezésre szolgáló információkat az egyes netszolgáltatók nem egy nagy, hanem több kisebb rendszerben tárolják, de a net működőképességéhez az ezek közti adatcserét is meg kell oldnai. Ez pedig az internet mint hálózat méretének és komplexitásának növekedésével egyre nehezebb feladat.
Az ilyen útvonalválasztó táblák mérete 2001-ig exponenciálisan növekedett, és már akkor látszott, hogy ez ilyen formában fenntarthatatlan lesz. Az ekkor fejlesztett, hatékonyabb megoldások némiképp lelassították a táblák bővülését, de a még gyorsabb növekedés újra probléma elé állítja a szakembereket.
A régebbi hardverek közül több már nem is képes az 512 ezres útvonalválasztók tárolására, soknak pedig éppen ez, a jelenlegi helyzet jelenti a felső korlátját. A fejlesztés és újítás természetesen most is folyamatban van, de a helyzet középtávú megoldására a szakemberek szerint néhány hónapot vagy évet is várni kell. Addig pedig még lehet számítani hasonló akadozásokra.
Ha ez a cikk érdekes volt, hasonlókért lájkolja a hvg.hu Tech rovatának Facebook-oldalát.