Egyre többször lehet találkozni a Facebookon olyan alkalmazásokkal, melyek a felhasználók nevében posztolnak, és kéretlen üzeneteket jelenítenek meg az ismerőseik számára. Ezeket sokszor Facebook-vírusoknak hívjuk, de valójában nem hagyományos kártevők, és a vírusirtó sem véd ellenük.
A Facebookon töltjük az internetezésre fordított időnk jelentős részét, és ezt kihasználják a bűnözők is, akik mindent megpróbálnak, hogy itt szerezzék meg adatainkat vagy reklámokat jelenítsenek meg számunkra. A közvetlen veszélyek, melyekkel a közösségi oldalon találkozhatunk, két teljesen eltérő csoportba oszthatók.
Az első kategóriába tartoznak a fertőzött vagy kártékony weboldalakra mutató linkek. Ebben az esetben a Facebook hírfalunkon találkozunk egy jópofa vagy éppen sokkoló tartalommal bíró bejegyzéssel, és nem bírjuk megállni, hogy ne kattintsunk rá. A problémát az jelenti, hogy akár egy fertőzött weboldalra is juthatunk, amelyen keresztül veszélyes kódok töltődhetnek le a számítógépünkre. Ezeket az így-úgy átverős oldalakat igyekszünk egy folyamatosan frissített listába gyűjteni, ezt itt találja.
A Facebookon belül is lehet veszély
A másik csoportba a Facebookon belüli alkalmazások tartoznak. A köznyelv ezeket hívja Facebook-vírusoknak, pedig semmi közük a hagyományos kártevőkhöz. Ha egy Facebook-alkalmazást telepítünk a Facebook-fiókunkba, az nem kerül kapcsolatba a helyi számítógépünkkel. Tőlünk távoli szervereken fut, és csak a közösségi portálon keresztül van a fiókunkhoz rendelve.
Ha összeszedtünk egy ilyen vírust, akkor az úgy terjeszti magát, hogy a nevünkben posztol az üzenőfalunkra vagy üzenetet küld az ismerősünk számára. A G Data arra hívja fel a figyelmet, hogy a Facebookon belüli rosszindulatú alkalmazások ellen a hagyományos vírusirtó szoftverek nem tudnak védelmet nyújtani, mivel a kód nem a mi számítógépünkön fut. Az alkalmazások többségét mi magunk telepítjük a Facebook-profilunkba, és mi határozzuk meg azt is, hogy engedjük-e kommunikálni a nevünkben. A rosszindulatú alkalmazások azonban sokszor rejtve települnek, olyankor, amikor egy megbízhatatlan weboldalon egy álcázott linkre kattintunk.
Teendők az eltávolításhoz
Az első lépés ilyenkor, hogy lecseréljük Facebook-jelszavunkat. Ehhez be kell jelentkeznünk a közösségi portálra, majd a jobb felső sarokban található beállítások menüre kattintva kezdeményezhetjük a jelszóváltoztatást.
Ezután ellenőrizzük az alkalmazásokat, melyek üzeneteket tehetnek közzé a nevünkben. A beállításokon belül kattintsunk az alkalmazások menüpontra, ahol az általunk használt alkalmazások között látni fogjuk, hogy milyen külső szoftvereknek engedélyeztünk hozzáférést a profilunkhoz. Az egyes alkalmazások jogosultságainak szerkesztéséhez kattintsunk a szerkesztés menüpontra, ha pedig el szeretnénk távolítani valamelyiket a profilunkból, akkor a neve mellett található „x” gombra. (Érdemes minden olyan alkalmazást törölni, amelyik neve nem ismerős. Ha véletlen mégis szükségünk van rá, maximum újraengedélyezzük majd.) A folyamatot részletesen bemutatja az alábbi videó:
Ha máskor is szeretne tudni hasonlóan hasznos dolgokról, lájkolja a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.