Tech hvg.hu 2014. március. 10. 12:21

Tablettel jön majd a postás, a rendőr, a villanyszerelő

Arra ugyan még várni kell, hogy a postás is tablettel a kézben csengessen be hozzánk, és felhő alkalmazást használva iktassa a kézbesített küldeményeket, de „a kocka el van vetve”. A legfontosabb kérdés ma az, hogy a cégek adatbiztonsági félelme – aminek a civilként egyébként nem tulajdonítunk különösebb jelentőséget – jogos-e.

A fokozhatatlan luxus kategóriát meghonosítani próbáló Il Baciónál talán természetesnek vehető, hogy a készletinformációk azonnal lekérhetőek az eladóknál lévő tabletek segítségével. Valószínűleg abban sem találunk kivetni valót, hogy az olyan cégek, mint a Roche vagy a Novartis a maga területükön ugyanebben a cipőben járnak. A kikövezhető fejlődés iránya azonban arra mutat, hogy a nagyon is közeli jövőben az is általános életkép része lehet, hogy a gázóra-leolvasó, az ügynökök és üzletkötők, de még az áruszállító teherautó sofőrjei is mind tablettel a kézben csöngetnek be hozzánk, tesznek ajánlatot, és kérnek aláírást. Utóbbi pedig a tableteken keresztül kezelt felhő alkalmazásnak köszönhetően mindent azonnal rögzít is a megfelelő nyilvántartási, ügyfélkezelési rendszerben.

Ebből fakadóan azokban az iparágakban lehet haladni, ahol a gondolkodás és a pénzügyi kényszerek, illetve a hatékonysági elvárások leginkább dominálnak. Ahol már most nagy a cloud jelenléte, azok azok az iparágak, ahol tömegével vannak munkatársak az irodákon kívül. Legyenek sales-esek, orvoslátogatók, külső helyszínen dolgozó technikusok, vagy biztosítási ügynökök. Ahol ez a mobilitással összeér, ott kiugró eredményeket lehet felmutatni.

László Ferenc

Üzletág gyerekcipőben

Tóth Levente, a EuroCloud Magyarország Egyesület elnökségi tagja szerint az internet a fogyasztói igényeknek megfelelve, néhány éven belül teljesen mobillá válik. A felhőalapú szolgáltatások azonban leginkább az IT szektor átalakulásáról szólnak. „Érdekes jelenség, hogy ez az átalakulás bár a consumer és business oldalon is zajlik, előbbinél a fogyasztók már teljes természetességgel használnak cloud alkalmazásokat (Picasa, Dropbox, Facebook stb.) és döbbenetes tempóban válunk mindannyian nagyfogyasztóvá, utóbbinál, az üzleti szférában ez sokkal lassabban zajlik” – magyarázta Tóth Levente. Úgy véli, mindennek köze van ahhoz, hogy az egyéni felhasználó jellemzően ingyenesen (vagy valamilyen reklámért cserébe) veszi igénybe a felhő szolgáltatásokat, míg az üzleti cloud alapvetően fizetős. Azt azonban nem nagyon érti ő sem, hogy ha a magánember mindenféle aggályok nélkül posztolja a családi fotóit, adja hírül, hogy éppen hol nyaral, akkor ugyanő miért aggódik az információbiztonságért, ha az céges adatokról szól.

„Az üzleti cloud még gyerekcipőben jár, de ezek az adatkezelési, adatbiztonsági görcsök idővel oldódni fognak” – mondta. Ma zömmel ott sikeres az áttörés, ahol racionális alapokról tudnak a kérdésben döntéseket hozni. Tóth szerint multicégeknél csapódik le a leghamarabb az, hogy a termelékenységnövelés és a megtakarítás érdekében bemerészkednek erre a területre.

A cloud által leghamarabb megfertőzött területekké azok a munkakörök kerülhetnek, ahol a mobilitás komolyan számításba jön. De ott is, ahol ma nem mobil módon dolgozunk, pedig ha úgy végeznénk, akkor az hozzáadott értékkel, hatékonyságnöveléssel járhatna, vagy elérhetnénk olyan ügyfeleket is, akiket most nem. Utóbbira példa lehet az ügyvédi irodák működése. Az efféle fejlesztés biztos eredménynövekedéssel járna, hiszen az ügyvéd, és a keze alá dolgozó ügyvédbojtár, valamint a teljes adminisztráció jelenleg is összedolgoznak azért, hogy elkészüljön egy-egy beadvány vagy perirat. De a könyvelőcégek munkájában nem különben borítékolható hasonló változás, mivel a kontírozás, a kontrolling és audit ugyanazokon az anyagokon dolgozik. Így viszont a cloud-tablettel kombináció ”bárhol, ahol termékfejlesztés folyik” eredményes lehet. Pláne, ha annak a fejlesztésnek egyszerre kell, hogy elkészüljön a termékoldala, és a termékhez kapcsolódó kiadványok, a marketing- és oktatási anyagok is. Végeredményben minden döntési dokumentum és projekt anyag készülhet cloud „bevonásával”, és az legalább azzal a hatékonyságnövekedéssel jár majd, hogy megszűnnek a korábbi duplikációk, és mindenki a legfrissebb anyaggal dolgozhat, egyszerre, úgy, hogy nem zavarják egymást.

MTI / Varga György

Fel kell használni a gerillákat

„A tablet és a cloud kombinációjában óriási lehetőség van” – állítja Németh János Pál,, a Gartner technológiai elemző cég executive partnere. A kérdés a szakember szerint nyilvánvaló, csak az nem, hogy a térségben mindez mikorra válik az adatok alapján is faktummá.

Németh János Pál úgy látja, hogy az technológia által vezérelt üzleti döntések – melyek meghatározzák ma az üzletmenetet – négy tényezőre bonthatók: a cloudra, a mobilitásra, az információra és ezek „social media” vetületére. A Gartnernél ehhez hozzáadják a „bring your own device”-nak hívott jelenséget, ami azt jelzi, hogy képes-e a cég a saját technológiai infrastruktúrája részévé tenni azokat a mobil eszközöket, (telefon, tablet, notebook) amelyeket a vállalat saját dolgozói vesznek maguknak – és használnák azt a munkájuk közben. Magyarország e tekintetben meglehetősen rosszul áll, mert bár a szakember szerint vannak már ilyen irányú kezdeményezések, a hazai céges gondolkodásban ma is a költségtakarékosság az elsődleges szempont. „Ez nagyon jelentős nyomásként nehezedik a cégvezetőkre, akik így a vállalati információs rendszerek új technológiákra váltása és felkészítése helyett legfeljebb eszközcserét választanak” – magyarázta Németh János Pál. Úgy látja, hogy mivel nem jellemző az előre gondolkodás, a cégek nem is teremtik meg a körülményeket a mobilitásból fakadó előnyök kihasználásához, ami viszont „ma-holnap már komoly problémák forrása lehet”.

Mindezeken túl a Gartnernél a „bring your own device” mintájára a „bring your own application” fontosságára is felhívják a figyelmet. Ez az alkalmazások gerilla módon történő beszivárgását jelzi, azt, hogy a munkahely által biztosított infrastruktúra helyett a dolgozók a saját, privát tapasztaltuk alapján elkezdenek nem hivatalos applikációkat is használni – amilyen például a Google Drive-ban megosztott dokumentum is lehet.

„Azt, hogy ennek mi lesz a feloldása, hogy ezek pozitív példaként jönnek be a cégek életébe és ezáltal terjednek el, avagy a munkaadóknak azért kell valamilyen megoldást adniuk erre a kihívásra, mert az ilyen gerilla módon terjedő alkalmazások információbiztonsági problémákat és kockázatokat eredményeznek, azt nem lehet megmondani. De az igen, hogy a cloud így vagy úgy, de be fog szivárogni a mindennapi munkavégzésbe” – tette hozzá végül a szakember.

Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.