Igazi Rorschach-tesztekkel ünnepli a módszer atyja születésének 129. évfordulóját a Google.
A tintafoltos tesztet Hermann Rorschach svájci pszichiáter fejlesztette ki az 1920-as években. Az ő születésének 129. évfordulójára vetette ma be a Google a tintafoltos doodle-t. A szokásos Google-logó helyén ma nem egyetlen másik látható, hanem többféle, a tintafolt ugyanis folyamatosan változik a kereső főoldalán. A teszt alatti feliratra kattintva máris megoszthatjuk Facebookon, Twitteren vagy Google+-on magát a tintafoltot, és persze azt is, hogy mi mit láttunk bele.
A pszichiáter 1914-től egy svájci klinikán dolgozott, itt írta meg 1921-ben Psychodiagnostik című könyvét, amely már tartalmazta a tintapacás tesztekkel végzett vizsgálatait is. Rohrschach háromszáz betegen próbálta ki a tesztet, és többszáz tintapaca-mintával is megpróbálkozott, míg végül tizet választott ki közülük, mint diagnosztikai szempontból a legértékesebbeket. Bár egy évvel később meghalt, Rohrschach neve örökre összefonódott az általa kitalált teszttel.
A Rohrschach-teszt lényege, hogy a pszichiáterek tíz különböző, közel szimmetrikus tintapaca-mintát mutat a páciensnek, akinek először szabadon asszociálnia kell, hogy mit lát benne, majd egy másodszori mutatáskor el kell mondania, hogy szerinte miért pont azt látta bele a pacába, amit. A pszichiáterek feljegyzik a páciensek szavait, majd ezeket elemzik és ebből vonnak le következtetéseket a páciensre vonatkozóan.
Ha ez érdekes volt, a továbbiakért lájkolja a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.