A hamarosan minden korábbinál veszélyesebbé váló XP lecserélésére, és az XP-től függetlenül minden felhasználót érintő legfontosabb kiberbiztonsági trendekre hívta fel a figyelmet Security Intelligence Report volume 15 (SIRv15) című biztonsági jelentésésének amszterdami bemutatóján a Microsoft. Kiderült: két egyszerű lépéssel radikálisan csökkenthetjük a veszélyt.
Az IT-biztonság egyik legfontosabb európai eseményének tartott RSA konferencián kiderült: a nem kritikus sebezhetőségek száma csökkent, a kritikusoké viszont nőtt az SIRv15 által vizsgált időszakban, az idei év első felében. Mindent összevetve a sebezhetőségek több, mint harmada (36,7 százaléka) tartozik a legveszélyesebb kategóriába.
A Microsoft biztonsági alkalmazásai által begyűjtött, több mint 1 milliárd számítógépről származó adatok alapján a böngészők sebezhetősége lényegében stagnál, míg a vizsgált időszakban az operációs rendszereké nőtt, a a gépre telepített szoftvereké pedig csökkent. Ezzel együtt még mindig ez utóbbi kategória jelenti a problémák zömét, a legveszélyesebb szoftverek közt pedig a Javát és a Flash-t találjuk.
XP végveszélyben
Az operációs rendszer és a szoftverek folyamatos frissen tartását hangsúlyozó Tim Rains a SIRv15-öt bemutató előadásban két fontos tényezőt emelt ki, melyek nagyságrendileg határozzák meg egy gépen előforduló veszélyek számát.
A Microsoft Trustworthy Computing igazgatója elmondta: a számítógépek 25 százalékán semmilyen valós idejű vírusvéldelem nem fut. Ezek a pc-k hatszor nagyobb eséllyel fertőződnek meg, mint vírusvédelmi szoftvert alkalmazó társaik.
A másik nagyságrendi különbséget az operációs rendszerek közti különbség jelenti. Míg a Windows XP-t futtató gépeken 0,91 százalékos volt a fertőzöttségi arány, addig a Windows 8 esetében 0,19 százalékosról beszélhetünk (32-bit: 0,23 százalék, 64-bit 0,14 százalék). Ez azt jelenti: az XP-t használók közel ötször nagyobb eséllyel fertőződnek meg, mint a legújabb Windowst használók.
A jelentésből kirajzolódó tanulság tehát az, hogy egy újabb Windows és egy profi vírusvédelmi szoftver használata nagyságrendekkel csökkenti a gépünk esélyét a megfertőződésre. Ez persze egyáltalán nem zárja ki a megfertőződést, de minimálisra csökkenti annak veszélyét.
Magyarország: magas fertőzöttség, sok XP
Míg nemzetközi szinten a StatCounter szerint 21 százalékos XP-helyzetről beszélhetünk, Magyarországon a Gemius legfrissebb adatai szerint a netre kapcsolt számítógépek harmadán fut még mindig XP. Különösen nagy veszélyt jelent ez annak fényében, hogy a Microsoft jelentése szerint Lengyelország után Magyarország az EU legfertőzöttebb országa. A legyakoribbak nálunk (is) a trójai programok.