2013. augusztus. 06. 13:56 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 06. 13:49 Tech

Mobilozás az EU-ban: a hollandok fizetnek a legtöbbet, a litvánok a legkevesebbet

A nyolcszorost megközelítő különbség is tapasztalható a mobilszolgáltatók átlagos percdíjai között az Európai Unió tagállamaiban - ismertette kedden egy friss felmérés eredményét az Európai Bizottság.

A mobiltelefonálás Litvániában a legolcsóbb, ahol átlagosan 1,9 centet kell fizetni egy perc beszélgetésért, míg Hollandiában a legmagasabbak a percdíjak, ahol átlagosan 14,7 centbe, a litván ár 7,74-szeresébe kerül átlagosan egyetlen percnyi mobiltelefonálás.

Neelie Kroes, az Európai Bizottság digitális területért felelős alelnöke ezzel kapcsolatban arra az álláspontra helyezkedett, hogy ha Európa azt akarja, hogy egyes részei kapcsolatban álljanak egymással, akkor a piac további egységesítésére van szükség, mert a számok azt bizonyítják, hogy a 28 részre osztott piac nem szolgálja úgy a fogyasztók érdekeit, mint egy valódi egységes piac. Brüsszel szerint a csaknem nyolcszoros árkülönbségek nem magyarázhatók sem minőségi eltérésekkel, sem a szolgáltatás országonként eltérő költségeivel, sem a tagállamok vásárlóerejében tetten érhető különbségekkel.

A felmérésből az is kiderül, hogy a mobil percdíjak uniós átlaga 9,1 eurócent, Magyarországon pedig ennek kevesebb mint kétharmadába, 6 centbe kerül átlagosan egy perc telefonálás.

A mobiltarifák terén tapasztalható óriási különbségeket a bizottság közleménye azzal állítja szembe, hogy 1 liter tej például sehol sem kerül többe vagy kevesebbe 69 vagy 99 centnél, s különbség csak 43 százalékos.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.