Tech hvg.hu 2013. május. 04. 15:15

Fegyvergyár a dohányzóasztalon

Az egyre terjedő 3D-nyomtatókkal bárki gyárthat magának ékszert vagy gyerekjátékot. Vagy felderíthetetlen és lenyomozhatatlan lőfegyvert.

Liberator, a házipisztoly
Forbes.com

Robbanás előtt áll a 3D-nyomtatók piaca. Ezek a készülékek ma már nemcsak műanyagokból, hanem akár fémekből is képesek a számítógépen megtervezett, bonyolult térbeli formák előállítására. (A 3D-nyomtatás forradalmáról regisztrált felhasználóink a HVG-ben olvashatnak.) Az otthoni használatra szánt gépek már most is viszonylag olcsón elérhetők, akár saját kezűleg összeszerelhető építőkészletként is. Ezek – az ipari berendezésekkel szemben - műanyagból formálják meg a „nyomtatványt”, ám így is képesek arra, hogy működő, ráadásul fémkeresőkkel nem észlelhető lőfegyvert készítsünk velük.

Cody Wilson, a Texasi Egyetem 25 éves joghallgatója a Forbes.com riporterének mutatta be a Liberator elnevezésű pisztoly terveit, illetve a prototípust. A fiatalember azt tervezi, hogy a fegyver létrehozásához szükséges terveket hozzáférhetővé teszi a neten, ahogy az eddig is szokás volt a 3D-nyomtatók felhasználóinak egyre szélesebb internetes közösségében. A bökkenő csak az, hogy ezúttal nem egy dísztárgy vagy egy gyerekjáték válik néhány kattintással előállíthatóvá, hanem egy pisztoly.

A maroklőfegyvert teljes egészében ABS-ből, egy kemény műanyagból készítheti el az otthoni 3D-printer. Az egyetlen funkcionális elem egy egyszerű acéltüske: a töltényt elsütő ütőszeg. Ezenkívül Wilson még egy utólag beépítendő, ám valójában felesleges acéldarabot tervezett a fegyverbe. Erre a kísérletek jogi tisztasága érdekében van szükség, mivel az amerikai törvények szerint tiltott az olyan lőfegyver, amely fémdetektorokkal nem érzékelhető. Egy másik szabályt is felborít a Liberator puszta létével: a gyári fegyverek kötelezően rendelkeznek egy sorozatszámmal, amellyel azonosíthatók, míg a házi mordálynak száma legfeljebb akkor lesz, ha a gazdája szórakozásból rajzol rá azt is.

A házi Tomahawk története

Cody Wilson fegyvernyomtatója nem az első példája annak, hogy a kereskedelmi forgalomba kerülő új technológiák biztonsági kockázatokat teremtenek. Nagy port vert fel tíz éve Bruce Simpson új-zélandi hobbista, aki bejelentette, hogy cirkálórakétát épít a garázsában legfeljebb ötezer dollárból, szabadon beszerezhető alkatrészekből. Ehhez a sugárhajtóművet korábbi tapasztalatai nyomán maga tervezte – a német V-1 szárnyasbomba alapján – az irányítással viszont nem lett volna sok gondja, hiszen a boltban megvásárolható GPS-ek és mobil adatközlő komponensek könnyen beépíthetők. Simpson szerint a CIA az új-zélandi kormányra gyakorolt nyomással lehetetlenítette el az akkor már előrehaladott projektet.

A pisztoly nevét alkotója a második világháború európai partizánjai számára gyártott kezdetleges, viszont olcsó és egyszerű fegyvertől kölcsönözte. A Liberator csöve cserélhető, így használható a szabványos pisztolylőszerekkel, a .22-es kis kalibertől a .45-ös magnumig.

A prototípus elkészült, bár a tesztelés még nem fejeződött be. Wilson szerint a Liberator működőképes, ám az valószínű, hogy az ABS messze nem annyira hő- és nyomásálló, mint az acél, így a „nyomtatott pisztoly” élettartama néhány lövésre korlátozódhat.

Ez azonban nem teszi kevésbé veszélyessé. Az olcsón, házilag, minden hozzáértés nélkül előállítható lőfegyverekre felfigyeltek a 3D-nyomtatókat forgalmazó cégek: a Stratasys például elkobozta Wilson csapatától az általuk bérelt gépet, egy másik vállalat, a Makerbot pedig a terveket gyűjtő Thingiverse honlapról távolított el minden, fegyverekkel kapcsolatos tartalmat. De ez ugyanúgy nem fogja megállítani a kódok terjedését, ahogy az illegálisan másolt zenéknek és filmeknek sem sikerült gátat szabni.

A veszély híre eljutott az amerikai törvényhozáshoz is: Steve Israel kongresszusi képviselő törvénymódosítást szorgalmaz kifejezetten a 3D-nyomtatott fegyveralkatrészek ellenőrzése céljából. Cody Wilson azonban nem adja fel: most már feltett szándéka felfedezni az otthoni gépgyártás határait, beleértve a jogi limiteket is.

Krumpliágyú csak 16 év felett

A fegyverbarkácsolás elterjedt hobbi volt eddig is az Egyesült Államokban. Nagy népszerűségnek örvend, és némi megszorítással szabadon űzhető a hobbirakétázás. Igaz, a cukorfélékből készült üzemanyaggal hajtott rakéták csak ejtőernyőt, esetleg kamerát szállítanak, méreteik viszont egészen jelentősek lehetnek - a határ szó szerint a csillagos ég, ahogy a Sugar Shot to Space verseny kiírása is mutatja. Itt a nevezők célja, hogy "cukros" rakétával elérjék a világűr határát.

A másik közkedvelt veszélyes hobbi a krumpliágyú építése. A bárhol beszerezhető műanyag csövekből megépített, aknavetőszerű eszköz öngyújtógázzal vagy sűrített levegővel lövi ki a méretre vágott burgonyát, akár hangsebesség fölötti tempóban. Ezek könnyedén okozhatnak halálos sérülést. A krumplivetőket állami szinten szabályozzák: New Yorkban például 16 év alatt tilos használni őket, Texasban lőfegyvernek számítanak, Illinoisban viszont teljesen szabadon lehet velük puffogtatni.

 

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.