A várakozásoknak megfelelően egy Facebook Home nevű dolgot mutatott be magyar idő szerint csütörtök esti sajtóeseményén a Facebook, de ez végül mégsem egy androidos alapokra fejlesztett saját operációs rendszer lett, mint inkább egy androidos mobilokra ráhúzható felület. Zuckerbergék azt ígérik: a Home megváltoztatja az érzést, amit eszközeink menürendszerei gyakorlatilag a Windows első verziója óta nyújtanak.
Az alkalmazások és a hozzájuk tartozó ikonok helyett ismerőseinket és a velük történő dolgokat helyezi előtérbe az androidos mobilokra kiadandó Facebook Home felület, amit Mark Zuckerberg mutatott be csütörtökön. (A bejelentést teljes egészében itt nézheti meg videón.) Nem operációs rendszerről van tehát szó, hanem egy Google Play áruházból bizonyos telefonokra letölthető, az operációs rendszer kezdőképernyőjét lecserélő és több alapvető funkciójába beépülő felületről.
A Facebook alapítója szerint a Facebook Home lehet a kezdete annak a változásnak, ami eszközhasználatunkban áll be hamarosan. "Több mint 30 éve a számítógépek főleg feladatokról szólnak. [...] A modern számítástechnikai eszköznek egy nagyon más helye van az életünkben - közösségibbé, egymáshoz kapcsolódóbbá, tájékozottabbá tesz minket. Az emberek alkalmazások elé helyezése egyike a sok kicsit, de fontos változásnak, ami a technológiával való kapcsolatunkban beáll" - mondta Mark Zuckerberg.
Androidos alapok, facebookos fókusz
A Home az Android mély testreszabhatóságát használja ki: a kezdőképernyő mellett - ahol facebookos ismerőseink fényképes tartalmai lesznek láthatók, egy képernyővédőhöz hasonlóan - beépül az üzenetküldésbe és hatással lesz az értesítésekre is. Nem egy sima alkalmazás tehát, hanem az Android és az alkalmazások közé beépülő réteg.
Érdekes funkció például a Chat Heads, ami egészen konkrétan csetfejeket jelent: válogatott ismerőseink arcképeit, ha szeretnénk, akkor is láthatjuk, amikor éppen más appban vagyunk, mondjuk videót nézünk. Így a mobilon belül bárhol járva tudunk, más tevékenység közben is üzengetni, nem kell hozzá appot váltanunk.
Bár ezt “kisebb dologként” is felfoghatjuk ahhoz képest, mintha önálló operációs rendszert adnának ki, azért van egy hatalmas előnye, ami egy új oprendszernél rizikós lett volna: a Facebooknak nem kell önállóan szeletet kiharapnia az Android és iOS uralta mobilos platformtortából, hanem annak legnagyobb szereplőjének erejét kihasználva egyszerre (tíz)milliók készülékére juthat el.
A Facebook Home április 12-én lesz majd eléhető a Google Play áruházban, elsőként a platform legfontosabb készülékeire: a Samsung Galaxy S4-re, az S III-ra és a Note II-re, valamint HTC One és One X+ telefonokra.
Az első kifejezetten Facebook Home-mal érkező mobil
A facebookos Home felület amellett, hogy már piacon lévő telefonokra is telepíthető lesz, várhatóan több új készüléken előre beállítva érkezik. Ahogy már kiszivárgott, az első ilyen a régóta Facebook-mobilként emlegetett, pontosabb megfogalmazással élve az első igazán Facebook-fókuszú telefonnak hívható HTC First lesz.
A First hardverével kapcsolatban a 4,3 colos képernyőt és a kétmagos processzort megerősítették, illetve az LTE képességet is elárulták, más téren pedig a korábbi pletykákból indulhatunk ki: a telefonban 1 GB RAM és 5 megapixeles kamera lesz. A mobilra Android 4.1 Jelly Bean operációs rendszert telepítnek, ráa pedig a Facebook Home-ot.
Az biztos, hogy a középkategóriába sorolható készülék kapható lesz Európában is, de hogy pontosan mikor és mennyiért lesz megvásárolható, azt nem lehet még tudni. Az amerikai nyitány a Home felület megjelenésének napján, április 12-én lesz.