Tech Balogh Csaba 2013. január. 27. 22:08

Vége: leáll a korábban népszerű mobilok gyártása

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Bár a platform hangsúlytalansága miatt sokan valószínűleg nem is tudnak róla, több százmillió ember kezében van vagy volt a Symbian rendszerű mobil. Többet nem gyárt belőlük a Nokia.

A mobiltelefónia egy fontos korszaka zárult le: a Nokia bejelentette, hogy a tavalyi év közepén kiadott 808 PureView modell után nem dob piacra több Symbian operációs rendszert futtató készüléket. Piaci becslések szerint több mint 500 millió ilyen készüléket adtak el az évek során. (Éppen annyi, amennyi iOS eszköz eladásáról beszámolt a héten az Apple.)

Az 1997-ben megjelent Symbian sokáig számított a legnépszerűbb okosmobilos platformnak. Fénykorában a Sony Ericsson, a Samsung és az LG is a rendszer mögött álló Symbian Foundation tagja volt, végül a csoportosulást vezető Nokia egyedül maradt. A Symbian az iPhone OS (ma iOS) megjelenése után érezhetően idejétmúlttá vált, de a finnek ezt nem voltak hajlandók tudomásul venni, így fordulhatott elő, hogy az időközben beinduló Android is megelőzte a Nokia platformját.

A Nokia két éve, 2011. február 11-én jelentette be, hogy a Microsoft Windows Phone rendszerére fókuszál majd okostelefonjaiban. Bár a mobilos Windows a Symbian rendszernél kétségtelenül fejlettebb - egészen egyszerűen más kategóriába sorolhatjuk -, egyelőre nem képes felemelni a Nokiát oda, ahol korábban, a Symbian-éra fénykorában volt.
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.