Kiszorulhat a magyar nyelv a digitális világból
A legtöbb európai nyelvet, így a magyart is a „digitális kiszorulás” fenyegeti, ha nem kapnak megfelelő technológiai támogatást ahhoz, hogy a digitális korban életben maradjanak - állapítja meg a META-NET „Európa nyelvei a digitális korban” című tanulmánya.
A kisebb európai nyelvek digitális kiszorulása elleni küzdelemről szólt az MTA Nyelvtudományi Intézetének „A magyar nyelv helyzete a digitális korban” című konferenciája Budapesten.
A konferencián elhangzó előadások áttekintették a magyar nyelvtechnológia eredményeit, és hangsúlyozták, hogy a Nyelv- és Beszédtechnológiai Platformba tömörült kutató és üzleti partnerek készek és képesek a magyar nyelv megfelelő technológiai támogatására. Hozzátették ugyanakkor, hogy anyanyelvünk technológiai felzárkóztatására vajmi kevés esély van pusztán üzleti alapon a magyar nyelvű piac kis mérete miatt. A magyar nyelv digitális felzárkóztatása csak úgy érhető el, ha a magyar nyelv digitális fennmaradását nemzeti ügynek és olyan stratégiai kérdésnek tekintjük, amely az állam figyelmére és támogatására szorul.
A kommunikációs akadályok nélküli Európa megteremtése ugyanakkor összeurópai ügy is. Ez által teremthető meg úgy a szabad információ- és árú áramlás, hogy az ne befolyásolja hátrányosan a kulturális és nyelvi gazdagságot és sokszínűséget. Ezt a célt szolgálja a META-NET által létrehozott Stratégiai Kutatási Terv (SKT), mely dokumentum felvázolja, hogy a nyelvtechnológiába való célzott befektetés miként képes gazdaságilag is megtérülő jelentős hasznot eredményezni.
Hans Uszkoreit professzor, a Német Mesterséges Intelligencia Kutatóközpont (DFKI) tudományos igazgatója és a META-NET koordinátora, úgy véli, hogy „Európának nagy szüksége lenne jó minőségű, az összes európai és a fontosabb nem európai nyelvekre is kiterjedő fordító rendszerre a nyelvi akadályok legyőzéséhez. Ezek az akadályok hátráltatják az EU-nak az egységes digitális piac létrehozására irányuló hosszútávú törekvéseit, hiszen gátolják a tudás, az információ, a termékek és a szolgáltatások szabad áramlását”.