Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Az okostelefont választók egyik leggyakoribb problémája, hogy a készülék vásárlásakor – főleg, ha első okosmobilról van szó – fogalmuk sincs arról, milyen mobilnetes csomagot kérjenek mellé. Az szerencsére manapság már egyre kevesebbeknek kérdés, hogy netkapcsolat nélkül nem is lehet igazán okos egy mobil.

Az ideális mobilinternet-csomag annyi mindentől függ, hogy majdnem csak személyre szabott válasz adható a “Melyiket?” kérdésre. Mi most 10 tippel segítjük a választást, 10 olyan szemponttal, amelyek mentén el lehet kezdeni gondolkodni a szolgáltatás megrendelése előtt.

Árszintek

Fontos kiindulási pont, hogy mobilunkon használnánk a netet, vagy laptophoz (netán asztali számítógéphez) szeretnénk igénybe venni a szolgáltatást. Ez utóbbi esetben ugyanis mindenképpen szükségünk lesz egy mobilnetes modemre is. Az általában a pendrájvokhoz hasonló stick formában fellelhető modem néhány tízezer forintba kerül, de egyéves hűségünkért cserébe ingyen is megkaphatjuk a szolgáltatónktól.

A három magyarországi szolgáltatónál 500 megabájtos forgalmi keretet tartalmazó mobilnetcsomagot nagyjából 2000 forintos havidíjért tudunk rendelni. A 4-5 gigás csomagok 4000 forint körül indulnak, a 15-16 gigásokért 7000 forint körüli összeget kell havonta kifizetni. Ennél nagyobb adatforgalom esetén csak kivételes esetekben éri meg fix net helyett mobilnetet használni.

Gyorsabbat is kérhetünk

És a tippek

  1. Milyen gyakran van a közelben wifi? Ha a napok jelentős részét olyan helyen töltjük, ahol hozzáférünk a biztonságos (otthoni és/vagy munkahelyi) wifi hálózathoz, valószínűleg nem a legnagyobb mobilnet-csomagra lesz szükség.
  2. Mennyire fontos az azonnaliság? Ha nem létfontosságú, hogy 1-5 percenként frissítsen a háttérben a Twitter, a Facebook, a Gmail és minden alkalmazás, nagyrészt kikapcsolva tarthatjuk a netet, ezzel sokat lehet spórolni – nem csak az adatforgalmon, hanem az akkumulátor üzemidején is.
  3. Mire szeretnénk használni a mobilnetet? Ha főleg Twitterre, ismerőseink facebookos állapotainak lájkolására, e-mailek olvasására és csak ritkán böngészésre, akkor elég lehet egy 100 megás csomag. Ha heti 1-2 alkalommal fellép a tethering (azaz amikor a mobilunk netkapcsolatát használjuk más eszközön, például útközben így netezünk a notebookon), akkor ez már önmagában is nagyobb adatmennyiséget indokol. Ahogy a YouTube napi szintű látogatása vagy a Skype app rendszeres használata is a nagyobb adatforgalmat tartalmazó csomagok felé lendíti a mutatót.
  4. Milyen oldalakat látogatnánk a mobilon? Nagyon nem mindegy, hogy milyen oldalakat nézeget az ember. Ha többségében mobilra optimalizált verzióval rendelkező szájtokat látogat valaki (pl. a hvg.hu-n olvasgat híreket), az nem visz el sokat. Ha Opera Minit használunk, akkor semelyik oldal sem visz el sokat. Értelemszerűen az erősebb multimédiás tartalmat használó oldalak, például képmegosztók gyakori megtekintése nagyobb adatforgalommal is jár.
  5. Sokat fogunk játszani? A látszólag ide nem illő kérdés azért fontos, mert a sok játék gyakran sok adatforgalmat eredményez. Az elért eredmények fel- és letöltése még csak minimális, de sok játék azért ingyenes, mert hirdetéseket tölt be/le. Másrészt folyamatosan jönnek a javítások és új pályák, érdemes tehát ezt is beszámítani.
  6. Ne hallgassunk automatikusan ismerőseinkre, akik például azt mondják, hogy “Hidd csak el, nekem is elég 30 mega!”, mert a fogyasztás a fentiek mellett a konkrétan használt alkalmazások, operációs rendszerek, sőt a gyártók által alkalmazott plusz megoldások (pl. HTC Sense) függvénye is. Persze hallgassunk meg mindenkit, de ne egy általános kérdésre adott általános válasz alapján döntsünk.
  7. Ha életünk első okosmobiljáról van szó, akkor vagy ne kössünk hűséget a mobilnetes csomagra, vagy csak nagyon komoly megfontolás után. Kisebb, olcsóbb csomagra ugyanis tarifahűséggel nem lehet majd pluszköltség nélkül váltani. (Nagyobb, drágább csomagra általában engedik a szolgáltatók.
  8. Ha a fenti szempontokat átgondolva sem tudunk dönteni, akkor talán érdemes egy 500 megás csomaggal nyitni, ára 2000 forint körül alakul. Ha hó végén látjuk, hogy csak 67 megát használtunk el, akkor még mindig további költség nélkül vissza tudunk váltani 100 megásra, fordítva viszont komoly pluszt fizethetünk a plusz adatforgalom után.
  9. Legyen adatforgalom-mérőnk! Minden platformra elérhető a mobilnetes adatmennyiség forgalmát figyelő alkalmazás, sok rendszerben/készülékben pedig beépítve található ilyen funkció. Az első hetekben, hónapokban érdemes ezt figyelgetni (és persze összevetni az eredményt a havi számlán lévő tétellel).
  10. Ha tehetjük, válasszunk túlforgalmazásidíj-mentes csomagot! Egy ilyennel biztosan nem fogunk többet fizetni a havidíjnál, maximum csak a használhatatlanság határára lassul hónap végéig a mobilnet. Bár ez is tud kellemetlen lenni, még mindig jobb, mint egy plusz nulla a következő havi számla végén.

 

Ha további cikkek is érdeklik a témában, lapozza fel a rovatunk támogatásával készített Smartphone & Tablet Plusz 2013 kiadványt, amelyet megvásárolhat az újságárusoknál vagy megrendelhet a HVG ügyfélpontján.

Hirdetés
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2024. december. 23. 16:39

Orbán Viktor négy ruhája

Négy nap alatt négyszer volt alkalma nyilatkoznia, évet értékelnie a miniszterelnöknek, Orbán Viktor ezt négyféleképpen tette meg. Milyen volt az európai, a tanítóbácsis, a rutinból lenyomós és a szerepét komolyan vevő Orbán, és mi volt a közös a négy szerepben?