Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

A Microsoft a szomszéd mosógépéhez hasonlítja legújabb operációs rendszerét, a felhasználói élmény egyik legnagyobb szakértője szerint azonban inkább a "szörnyeteg" kifejezés lenne megfelelő.

A Windows 8 két felhasználóifelület-típust ötvöz egy termékben - a Microsoft szerint a mobil és az asztali rendszerek előnyeit, míg a kritikusok szerint a kettő hátrányait ötvözve. A web- és szoftverergonómiával évtizedek óta foglalkozó elismert szakember, Jakob Nielsen szerint "a Windows 8 a mobil eszközökön és táblákon olyan, mint Dr. Jekyll: egy megváltásra váró megkínzott lélek", míg a hagyományos számítógépeken a Windows 8 már Hyde: "egy szörnyeteg, ami terrorizálja a szegény irodai munkásokat és megfojtja a munkájukat".

Nielsen szerint elméleletben érhető, hogy a megújult kezdőképernyőn lévő, dinamikus tartalmú élő csempék arra szolgálnak, hogy változó tartalmukkal folyamatosan vonzzák a felhasználók figyelmét, de gyakorlatban mindez egész más hatást eredményez: az Surface kezdőképernyője egy folyton villogó, kusza környezet, amit nézve úgy érezheti az ember, hogy tucatnyian kiabálnak rá egyszerre.

Steve Ballmer: Egy Windows mindenek felett
AFP / Kimihiro Hoshino
A szoftverergonómiai szakember azt írja: "Értem, hogy a Microsoft szereti az 'Egy Windows mindenhol' marketingüzenetet. De ez a stratégia rossz a felhasználóknak."

A cég hazai üzletágvezetője szerint a Windows 8-hoz csak annyi energiába kerül hozzászokni, mint kiismerni a szomszéd mosógépét. Tóth András Mihály a hvg.hu-nak az új rendszer megjelenése napján úgy fogalmazott: "Ha ön ma áthívja a szomszédja, és arra kéri, hogy indítsa el az új automata mosógépét egy bizonyos program szerint, akkor szinte biztos, hogy ehhez szüksége lesz egy kis plusz odafigyelésre, vizsgálódásra, esetleg a használati utasítás fellapozására. A Windows 8 használata szerintem nem bonyolult, sőt semmivel sem nehezebb egy új háztartási készülékénél. Ennél többet szoftvergyártó új termékkel nem remélhet."

A Windows 8 rendszert a New York Times józan, a 3 Sheets Research pedig betequilázott felhasználóval tesztelte.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.