A “kurvák” kifejezésre keresők fideszes találata és a “gengszterek” után kutatók rendőrségi eredményei bár itthon nagy meglepetést keltettek, a Google-kereső ilyen manipulálása közel másfél évtizedes múltra tekint vissza. Felhasználták már az amerikai ex-elnök Bush és a plagizáló Victor Ponta román miniszterelnök ellen, de az abortusz betiltása mellett érvelők is beavatkoztak már a világot domináló kereső működésébe.
A Google keresője nemzetközi szinten is a legnépszerűbb, itthon pedig majdnem minden kereséshez a Google-t használjuk - éppen ezért logikus, hogy aki befolyásolni szeretné, hogy mit lássunk, az elsőként a ezt veszi elő. A találati listák manipulálása, így az ellenük való küzdelem is egyidős a kereső népszerűvé válásával.
De a hadakozás szinte esélytelen, a szóban forgó jelenség, a Google-bombázás ugyanis éppen azt a tulajdonságát használja ki a Google-nek, amiért szeretjük: a sokak által relevánsnak tartott oldalakat mutatja számunkra is relevánsnak. Így viszont, ha valaki több száz, netán több ezer oldalon elhelyez bizonyos szövegeket, majd az azokban található egy-egy kifejezésre (például “kurvák”) következetesen ugyanazt a weblapot linkeli, a Google úgy fogja értékelni, hogy a honlap százak-ezrek szerint releváns a belinkelt kifejezésre, így jóval előrébb sorolja a találati listákban.
„Hasonló kaliberű Google-bomba eddig nem robbant Magyarországon. A jelek szerint mindössze két hétre és 500 linkre volt szükség a kereső átveréséhez” - emelte ki Maulis Csaba, a G Data magyarországi képviseletének biztonsági szakértője. A cég szerint az elkövető „csempesz bela” néven regisztrált internetes fórumokba, és azokban többek között olyan linkeket helyezett el, melyek a kurvák vagy a gengszterek szavakat tartalmazzák, és a fenti szervezetek honlapjaira mutatnak.
Érdekesség, hogy Csempész Béla a politikai-közéleti Google-bombázás mellett hasznos reklámokat is véghezvitt: a G Data nyomozása szerint besegített a Netpincér hirdetésébe is, őket a "prostirendelés mellett" a “pizzarendelés” szóra linkelte.
Bár a Google találati listáinak manipulálása a legújabb vírusok terjesztésében is szerepet kap - a vírus terjesztői az adott kártevő nevére optimalizálnak weboldalakat, majd a látogatók számára ott olyan szoftvereket kínálnak, melyek látszólag a vírus eltávolítására szolgálnak, miközben épphogy meg- vagy továbbfertőzik őket -, a legnagyobb port kavart Google-bombák politikai és közéleti témákban robbantak.
A szánalmas kudarc Bush-tól a plagizáló Victor Pontáig
A Google-bombázás egyik első és egyik legnagyobb port kavart alkalmazását hozta a 2004-es amerikai elnökválasztási kampány. Az interneten a szimpatizánsok mindkét jelölttel kapcsolatban értek el sikereket. A "miserable failure", azaz szánalmas/nyomurult kudarc kifejezésre keresve például George W. Bush fehér-házi életrajza jött ki találatként, míg a mellébeszélésre utaló "waffles" szó az ellenjelölt demokrata John Kerry oldalával volt ilyen módon rákötve.
Az amerikai eseteknél térben és időben is közelebbi hozzánk a schmittelő Victor Ponta esete. A doktorija mellett két másik tudományos munkájával is plágiumgyanúba kevert román miniszterelnök azután sem mondott le, hogy a Bukaresti Egyetem vizsgálóbizottsága plágiumnak nyilvánította disszertációját. A botrány google-s kihatásaként a "plagiator" kifejezésre Victor Ponta személyes oldalát bombázták be ismeretlenek.
Microsoft mint sátán, abortusz mint gyilkosság
A történetileg elsőként számon tartott Google-bomba a Microsoftot érte. Az 1999-ben történt támadást alighanem csak kitalálni volt - hiszen előtte nem nagyon alkalmazta még senki -, az alkalmazása a Google algoritmusának akkori fejlettségi szintje miatt valószínűleg kevesebb energiát igényelt, mint mondjuk a heti fideszesé. A Microsoftot sátáni vonalon tálalták a netezők elé, a "More evil than Satan himself" ("ördögibb, mint a Sátán maga") keresőkifejezésre.
A módszer a különféle támadások mellett “társadalmi célú hirdetésként” is használható. Ebben tavaly februárban a magzatok jogaiért, illetve életéért küzdő aktivisták értek el sikert. A "murder", azaz "gyilkosság" kifejezésre egy ideig a Wikipédia abortuszról szóló szócikkét hozta ki első helyen a kereső.
Chuck Norris mindent visz
Ahogy a magyar Facebookon - és persze mindenhol máshol - Chuck Norrist a Google-n is megtaláljuk. A vele kapcsolatos Google-bomba annyiban tér el a cikkben említett többitől, hogy pontosan lehet tudni, ki áll mögötte. Arran Schlosberg még 2008-ban hozta létre azt az oldalt, amelyre a “find Chuck Norris” (“találd meg Chuck Norrist”) kifejezésre keresve juthatunk el.
Merthogy Chuck Norris állítólag még a kurváknál és gengsztereknél is veszélyesebb.