Elérhetetlenné vált pénteken Kínában a Bloomberg honlapja; az amerikai gazdasági és pénzügyi hírügynökség feltevése szerint a kínai hatóságok blokkolják a portált, mert tudósítást tett közzé Hszi Csin-ping (Xi Jinping) alelnök családjának vagyonáról.
A Bloomberg információi szerint a politikai felső vezetéshez tartozó Hszi Csin-ping tágabb családjának összesen 376 millió dollár értékben vannak befektetései különféle cégekben; áttételesen 18 százalékos tulajdonhányaddal rendelkeznek egy 1,78 milliárd dolláros, ritka földfémekkel foglalkozó vállalatban, és érdekeltek egy húszmillió dolláros technológiai cégben is.
A Bloomberg riporterei bárki számára elérhető, nyilvános iratokból állították össze cikküket. A hírügynökség kiemelte, hogy Hszi Csin-ping, felesége és lányuk nem részesedik a hatalmas vagyonból, és nem állították, hogy a vagyont bárki is tisztességtelenül szerezte volna. A több százmilliós vagyon döntő többségét Hszi Csin-ping nővére és az ő férje birtokolja.
Belina Tan, a Bloomberg ázsiai részlegének szóvivője közölte: úgy vélik, a Hszi családjának vagyonáról szóló írás miatt blokkolják a kínai hatóságok a hírügynökség honlapját. A pekingi ipari és információtechnológiai minisztérium illetékeseit pedig vagy nem lehet elérni, vagy azt válaszolják a megkeresésekre, hogy az internet cenzúrázása nem az ő kompetenciájuk.
Az írás vezető helyen szerepelt a Bloomberg kínai honlapján, amelynek blokkolása az AP amerikai hírügynökség jelentése szerint azt mutatja, hogy a kínai hatóságok milyen érzékenyen reagálnak a vezetők és családjaik vagyonát firtató írásokra, miközben a hatalmas országban a társadalmi olló egyre szélesebbre nyílik, egyre nagyobb a szakadék szegények és gazdagok között, a súlyos - esetenként halálos - büntetések dacára pedig továbbra is virágzik a korrupció.
"A kormány mindig ügyelt arra, hogy hangsúlyozza, igyekszik féken tartani a korrupciót, ugyanakkor viszont aggódnak amiatt, hogy az ilyen írások a kommunista párt ellen fordíthatják a közvéleményt" - vélekedik Dali Yang, a Chicagói Egyetem pekingi központjának politológus professzora.
A honlap elérhetetlenné tétele az AP szerint azt is jól mutatja, mennyire ügyelnek a kínai hatóságok arra, hogy az év második felében esedékes nemzedékváltás az ország és a Kínai Kommunista Párt (KKP) élén zökkenőmentes legyen. Hszi Csin-ping várhatóan ősszel veszi át a KKP főtitkári posztját Hu Csin-taótól (Hu Jintao), jövőre pedig az államfő posztot is elfoglalja.