Tech hvg.hu 2012. április. 20. 13:15

Jetman elképesztő repülése a svájci Alpok felett – videó

Yves Rossy, a svájci Jetman, aki a hátára szerelt deltaszárnyú, jet-hajtású eszközzel úgy száguldozik a levegőben, mint egy miniatűr vadászgép. Most új videót tett közzé elképesztő mutatványairól.

Az 53 éves pilóta 13 éves kora óta – amikor egy légibemutatón lenyűgözték a vadászgépek – csak a gyors repülésről álmodott. A legnagyobb repülési szabadságot kereste, s ezt a hátra szerelhető szénszálas deltaszárnyakkal és két apró jetmotorral meg is találta. A viselhető repülőgép 2008 májusára működött olyan stabilan, hogy nyilvános repülést hajthatott végre a svájci Alpok felett.

Szeptemberben pedig, 99 évvel Louis Blériot korszakos kísérlete után, a Jetman is átrepült a La Manche csatorna felett, s ezzel igazi legendává vált. Novemberben pedig Marokkóból repül el Spanyolországba, teljesítve ezzel az első interkontinentális küldetést, de majdnem pórul járt. A rossz időjárás miatt ugyanis nem tudott Ibériában leszállni, s a szárnyait kénytelen volt az Atlanti-óceánba dobni, s ejtőernyővel leereszkedni a vízre, ahonnan aztán kihalászták.

Azóta a hátigép fejlesztése nem állt le, és sokkal stabilabbá vált. Sőt, Rossy egy olyan új prototípuson dolgozik, amely sokkal könnyebb és fordulékonyabb, s már a földről is fel lehet vele szállni. Jelenleg ugyanis csak repülőgépből vagy helikopterből kiugorva vághat neki a száguldásnak.

Yves Rossy, a svájci Jetman. Szabad, mint a madár
jetman.com
A gép

Fesztáv: 2 méter
Súly: üzemanyaggal és jelzőfüsttel: 55 kilogramm
Önsúly: 30 kilogramm
Motorok: 4 darab Jet-Cat P200 of 22 egyenként kilogrammos tolóerővel, automata indítással
Üzemanyag: Kerozin 5 százaléknyi turbinaolajjal a kenéshez
Üzemanyag mennyisége: 30 liter
Átlagos sebesség: 200 kilométer óránként
Maximális sebesség: 300 kilométer óránként
Emelkedés: 330 méter percenként
Repülési idő: 10 perc
Biztonsági felszerelés: ejtőernyő, levágó rendszer motorleállítással és mentőernyő a szárnyaknak.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.