Tech hvg.hu 2012. február. 29. 07:27

Űrturizmus, 2012

A Virgin Galactic, Richard Branson cégbirodalmának űrutazással foglalkozó ága bejelentette, hogy a tesztrepüléseket már az idén megkezdik. A világűrbe az első fizető utasokat jövőre vagy legfeljebb 2014-ben viszik el.

A 200 ezer dolláros jegyár ellenére elég nagy a sorban állás a helyekért. Már közel 500-an regisztráltak, hogy a kétpilótás hatszemélyes SpaceShipTwo űrhajóval kilépjenek a földi légkörből, és 109 kilométer magasan néhány percre megtapasztalják a teljes súlytalanság állapotát, és saját szemükkel vethessenek egy pillantást a Földre. A céget Burt Rutan repülőgép-tervező alapította, amelyet aztán Richard Branson felkarolt. A társaság azonban ma már a hatalmas hadiipari konglomerátum, a Northrop Grumman tulajdonában van - írja a Computerworld.

AP

A SpaceShipTwo csak az első gép a flottában, amelyet 5 járművesre akarnak bővíteni, hogy a repülések állandóak és zavartalanok lehessenek. A Virgin Galactic vezető tesztpilótája, David Mackay egy nemrégiben tartott konferencián kifejtette, hogy az űrhajó rakétamotorjának tesztje hamarosan megkezdődik. Igyekeznek gyorsan végezni a próbákkal, bár senkivel sem kell versenyezniük. „Ez már nem a hidegháború űrversenye” – jegyezte meg.

AP

Senki sem tudja, hogy a szuborbitális űrrepülés (amikor nem állnak a járművek Föld körüli pályára, csak egy nagy ugrást tesznek az űrben) mekkora piacot jelent. Andrew Nelson, a hasonló szolgáltatásokat tervező XCOR Aerospace ügyvezető igazgatója szerint akár ezermilliárd dolláros is lehet. A cég mellesleg éppen tegnap jelentette be, hogy már van elég pénzük a Lynx nevű szuborbitáis jármű legyártására. Az XCOR olcsóbban megszámítja az utat, mint a Virgin Galactic, csak 90 ezer dollárt kér a jegyért.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.