Az orosz űrkutatási hivatal (Roszkoszmosz) szerint a meghibásodott Fobosz (Phobos)-Grunt orosz űrszonda darabjai a Csendes-óceánba zuhantak vasárnap.
A Roszkoszmosz korábbi prognózisában az Atlanti-óceán szerepelt a becsapódás helyeként - jelentették hírügynökségek.
A Lenta.ru orosz hírportál szerint moszkvai idő szerint háromnegyed tízkor, magyar idő szerint vasárnap este háromnegyed hétkor zuhantak a Fobosz-Grunt darabjai a Csendes-óceánba. Később a BBC amerikai és orosz forrásokra hivatkozva jelentette, hogy beleestek az óceánba a töredékek.
Az orosz védelmi minisztérium közlése szerint az űrszonda el nem égett darabjai a chilei Wellington-szigettől mintegy 1250 kilométerre nyugatra csapódtak az óceánba. Korábban egyes értesülések szerint Magyarországra is zuhanhatott volna az űrszonda, később az Atlanti-óceánt valószínűsítették a szakértők.
Orosz szakértők szerint az indításkor 14 tonna össztömegű szonda lezuhanó darabjainak teljes tömege mintegy kétszáz kilogramm volt.
A Fobosz-Grunt anyagminta-visszahozó űrszondának készült, amelyet a Mars Phobos holdjára terveztek indítani. (A Phobos a Mars legnagyobb holdja.) A program 2001-ben kezdődött, a szonda eredetileg 2009-ben indult volna, Szojuz hordozórakétával, de ezt 2011-re halasztották, mert a program késése miatt nem értek végére a szükséges teszteknek - a Wikipedia szerint.
Az indítást Szojuz rakétával tervezték, de végül a Zenyit rakéta mellett döntöttek, hogy ne kelljen tovább csökkenteni a szonda tömegét. A szondát 2011. november 9-én indították a bajkonuri űrrepülőtérről. A szonda Föld körüli pályára állt, melyet műszaki hiba miatt nem tudott elhagyni, mert hajtóműve nem kapcsolódott be.
Az űrszondával később megszakadt a kapcsolat. A felszín feletti magassága nagyjából 300 kilométer volt nemrégiben még. (A BBC szerint legfeljebb 345 kilométerre távolodott a Földtől az űrszonda.) Ám a felső légkör súrlódása miatt lassuló szonda végül visszatért a légkörbe, ahol nagy része feltételezhetően elégett, egy része viszont a Csendes-óceánba zuhant vasárnap este.