Várhatóan január 15-én csapódnak be a Fobosz-Grunt orosz űrszondának a légrétegekben el nem égett darabjai – közölte a jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján Alekszej Zolotuhin, az orosz légvédelmi csapatok szóvivője szerdán.
A roncsok becsapódásának végleges időpontja külső tényezők hatására változhat. Mint mondta, az orosz űrfelderítő központ szüntelenül követi az űreszköz pályájának paramétereit - mondta a szóvivő.
A központba rendszeresen érkeznek az információk az orosz űrfigyelő rendszer szakosított rádiótechnikai, optikai-elektronikai és lézer-optikai eszközeiről, amelyek segítségével a szondának a Föld körüli pályáról történő letérése esetén előzetesen kiszámítható az el nem égett roncsok becsapódásának időpontja és körzete – mondta Zolotuhin.
Tavaly szeptemberben és októberben a központ az amerikai UARS és a német KA ROSAT műhold Föld körüli pályáról történt letérését követte, és nagy pontossággal meghatározta a roncsok becsapódási helyét.
A Fobosz-Grunt (Fobosz-Talaj) űrszondát november 9-én Zenit hordozórakétával juttatták Föld körüli pályára Bajkonurból, hogy talajmintát vegyen a Mars nagyobbik holdjáról, a Phoboszról, és azt a Földre szállítsa. Ezt követően azonban eddig ismeretlen okokból a szonda automatikája nem reagált a hajtóműindítási parancsokra, így nem tudta folytatni útját a kitűzött célja felé.