Vasárnap csapódhat a Földbe az orosz űrszonda
Vasárnap csapódhatnak a Földbe a Phobos-Grunt orosz űrszonda maradványai - írja a Telegraph szakértőkre hivatkozva.
Az orosz Phobos-Grunt űrszonda összesen hozzávetőleg 200 kilogramm súlyú 20-30 kisebb darabja várhatóan vasárnap éri el a Föld felszínét - írta a Telegraph.
A szakértők szerint kicsi az esélye, hogy látni lehet majd a lezuhanó darabokat, annak pedig még kisebb a valószínűsége, hogy bárkit eltalálhatnak - tette hozzá a lap a brit űrügynökség professzorát, Richard Crowthert idézve.
A maradványok várhatóan az Indai-óceánba, lakott területektől távol csapódnak be - közölte szerdán a Roszkoszmosz orosz űrhivatal.
A szerdai számítások még azt mutatták, hogy a szonda január 15-én lép be a Föld légkörébe, majd azok a darabjai, amelyeket a súrlódás következtében keletkező hő nem éget el, Jakartától nyugatra 1700 kilométerre érik el a Föld felszínét. Az orosz szakemberek hozzátették, a becsapódás bekövetkezhet a jelzett időpont előtt, illetve után egy nappal is.
A Phobos-Grunt űrszondát november 9-én Zenit hordozórakétával juttatták Föld körüli pályára Bajkonurból, hogy talajmintát vegyen a Mars nagyobbik holdjáról, a Phobosról, és azt a Földre szállítsa.
Ezt követően azonban eddig ismeretlen okokból a szonda automatikája nem reagált a hajtóműindítási parancsokra, így Föld körüli pályán ragadt, nem tudott kilépni a bolygóközi térbe.