Tech hvg.hu 2011. december. 12. 09:38

Blamázs: csaltak a medvékkel a BBC természetfilmjében

Nem a természetben, hanem egy német állatkertben vették fel a BBC legújabb, nagy sikerű természetfilm-sorozatának egyik kulcsjelenetét, ezzel pedig félrevezethették a nézőket - írja a Mirror című lap. A bocsait gondozó jegesmedvéről készült felvételek egy részéhez műhavat is használtak.

Hatalmas csalódást jelent a BBC Frozen Planet című, Sir David Attenborough nevével fémjelzett új természetfilm-sorozatának nézői számára, hogy kiderült, az egyik - egy jegesmedvét és bocsait ábrázoló - jelenetet nem a természetben, hanem egy állatkertben vették fel, ráadásul műhavat is használtak a filmesek - írja a Mirror.

A beszámoló szerint a képeket úgy vágták össze a valóban a sarkkörön készült képekkel, hogy a nézők azt hihették, a bocsokat és édesanyjukat is természetes környezetükben kapták lencsevégre az operatőrök. A film narrátora, Sir David Attenborough ráadásul olyan szöveget olvas fel a képsorok alatt, amely alapján a hét részből álló sorozat november 23-án képernyőre került ötödik részét követő nyolcmillió néző azt hihette, az anyamedvét és bocsait ábrázoló képek valóban a természetben készültek.

Sokak szerint a narrátornak el kellett volna mondania, valójában hol készültek a képek. A Mirror szerint azokat egy németországi állatkertben vették fel, ahol már a bocsok megszületése előtt bekamerázták a medvék szálláshelyét.

MTI

Az igazságot a sorozat honlapján a film készítéséről szóló videoklipekben is elismerik. Az egyik producer, Kathryn Jeffs szerint nem lett volna praktikus a természetben felvenni a jelenetet, mert a jegesmedvék a sarkvidéki tél leghidegebb részében adnak életet a bocsoknak a vastag hó és jég alatt, ahová "egyáltalán nem tudjuk levinni a kameráinkat". A BBC tegnap azt közölte, hogy a film alatt hallható kommentárt körültekintően fogalmazták meg, ezért nem lehetett félrevezető a nézőknek. A csatorna szóvivője szerint Attenborough is tudta, hogy fogságban élő medvékről készült a felvétel.

Az ügyben megszólalt a brit parlament kulturális bizottságának a vezetője, John Whittingdale is, aki szerint "nagyon kiábrándító" volt, hogy a nézőket félrevezették. Szerinte a tévécsatornáknak nem lenne szabad "hamis benyomást" kelteni és kérdéses, hogy a sorozat honlapján hány néző találja meg a werkfilmeket, amelyekből kiderül, pontosan hogyan is készültek a felvételek.