Tech hvg.hu 2011. november. 07. 10:21

Tíz titkos Google-trükk

Mókás funkciók sokaságát rejtette el a Google a szolgáltatásaiban. Többek között láthatjuk, hogyan működik a gravitáció vagy előhívhatunk egy kis ninját, de Chuck Norrisra csak óvatosan ajánlatos keresni.

A Google kockafejű munkatársainak is van némi humorérzékük, azt legalábbis a keresőnél is érzik, hogy titkos trükkökkel megnevettethetik a felhasználókat. A Mashable tíz haszontalan, de szórakoztató funciót gyűjtött össze.

Gravitáció
Google
Írja be a "Google Gravity" kifejezést a keresőbe a google.com-on. Az „I am Feeling Lucky” gombra kattintva, ha mozgatni kezdi a kurzort, egy világ omolhat össze hirtelen.

Ferdén
Google

Egyszerűen keressen az "askew" szóra. Többé nem kell oldalra döntenie a fejét, ha más perspektívából nézné a virtuális világot. Ez a funkció működik az angol kifejezéssel a google.hu-n is, még a "jó napom van"-ra sem kell kattintani.

Chuck Norris
A Walker, a texasi kopó című sorozatból kultuszfigurává avanzsált Chuck Norrisra még a Google sem keres, mert majd ő megtalál bennünket. 2005 elején kezdtek el terjedni a Chuck Norris-viccek, azóta internet-hype lett belőle. A legjobb tudományos Chuck Norris-vicceket korábban a hvg.hu is összegyűjtötte.

ASCII

Google

Az ASCII karakterkészlettel keresni a lehető leggeekebb dolog. A Google speciális logóval tiszteleg a karakterkódolási szabvány előtt. 

Rekurzió
Geekek, matematikusok és filozófia szakosok értékelik ezt a poént leginkább – ha valaki a recursion szóra keres, a Google visszakérdez: "Did you mean recursion?" A rekurzió a matematikában, valamint a számítógép-tudományban egy olyan művelet, mely végrehajtáskor a saját maga által definiált műveletet vagy műveletsort hajtja végre, ezáltal önmagát ismétli. 

Mentalplex

Google

A felhasználói lustaságra játszott rá a Google 2000. április 1-jén, amikor is bejelentette a Google MentalPlex Search szolgáltatást. Az ismertető szerint a cég forradalmi technológiával a gondolatolvasást használja fel az interneten való kereséshez. Persze kiderült, csupán egy “bolondok napi” tréfáról van szó, amit több is követett, természetesen mindig április 1-jén. A techline.hu cikkében még további 9 olyan tényről olvashat, amit nem biztos, hogy tudott a Google-ról.

Pacman

Google

A kultjáték harmincadik születésnapja alkalmából egy minialkalmazást tettek ki 2010 május 21-én, pénteken a Google kezdőlapjára, és hagytak kinn a jubileumi hétvégén. A Google nyitólapján – erre korábban nem volt példa – nem egy egyszerű kép, hanem maga a játék volt a keresőablak fölött, míg a „Jó napom van” gombot „Pénzbedobás” feliratra cserélték ki. Aki erre kattintott, annak a képernyőjén a kép billentyűzettel irányítható, a böngészőben játszható játékká alakult át.

Pacman neve a japán paku-paku kifejezésből származik, amelynek jelentése "szájat kinyitni és becsukni". Aki lemaradt a szülinapi mókáról, továbbra is elérheti a játék részlethű, rövidített verzióját a google.com/pacman címen.

Ninja!

Google

Egy kicsit összetettebb easter egg: ha a Google Readerben a Nintendoból ismert nyíl + gomb kombinációkat használja, és egymás után megnyomja a fel, fel, le, le, bal, jobb, bal, jobb, B, A gombot, egy kis ninja tűnik fel.

Nessie

Google


Ha az iGoogle kezdőoldalán a beach (strand) témát állítja be, 3:14-kor egy szörny jelenik meg. Csak nem a Loch Ness-i szörny? 

Szimulátor

Google

A repülőgép-szimulátort a Google Earth szoftver rejti 2007 óta, anna idején a techline.hu is írt róla. Elég a földgömböt mutató területre kattintanunk, majd megnyomni Windows esetén a Ctrl+Alt+A, Macintoshnál az Alt+Alma+A kombinációt. A megjelenő ablakban még azt is kiválaszthatjuk, hogy milyen géppel kívánunk repülni. Bon voyage!

Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.