Az Apple egy az egyhez váltja a dollárt és az eurót, azaz ami egy dollár az USA-ban, az egy euró nálunk, és ez jelentősen megdrágítja a letöltések árát.
"Amióta ismerem a feleségem, azóta kerget őrületbe, hogy szerezzem meg neki egy Chris Hinze nevű jazz-zenész lemezeit. Írtam a kiadónak, nem válaszoltak. Kerestem torrenten, nem találtam. Ma reggel az iTunes Store-ban megtaláltam mind a 41 lemezét" - mutat rá az új lehetőségekre egy ismerősünk a Facebookon.
Van, aki nyolc éve vár erre a pillanatra: a magyarok magyar azonosítóval magyar zenét vásárolhatnak az iTunes Music Store-ban. Eddig az volt a probléma, hogy magyar postacímmel rendelkezők nem regisztrálhattak az Apple zeneboltjába. Csütörtöktől ez már történelem, mert mint arról a macrumors beszámolt, szerda éjjel 12 új országban - Bulgáriában, Cipruson, Csehországban, Észtországban, Magyarországon, Lettországban, Litvániában, Máltán, Lengyelországban, Romániában, Szlovákiában és Szlovéniában is - elindult a szolgáltatás.
Az Európai Unió már korábban is szorgalmazta, hogy különféle szolgáltatások az összes tagországban egyformán elérhetőek legyenek. A pán-európai licencmegállapodás aláírását követően erre rögvest lehetőség is nyílt volna 2010 januárjában, de az Apple még várt. Az appleblog már 2009-ben is feszegette a kérdést, szerintük jogi vagy technikai akadálya nem lett volna, csak a cupertinoi cég nem akart a volt keleti blokkban nyitni.
A hozzászólók már keményebben fogalmaznak: az egyik tábor szerint azért nem volt eddig iTunes, mert Amerikában azt hiszik, barbárok vagyunk és még nyereg alatt puhítjuk a húst, már ha tudják, hol van Európa. A fórumozók másik része szerint a magyar szerzői jogi helyzet az oka, megint más azzal érvel, hogy ilyen csekély bevétel miatt, amit a magyarok generálhatnak, nem érte meg az Apple-nek az egésszel foglalkozni.
Bármi volt is a háttérben, mostantól szabott áron, jó minőségben lehet trükközés és kalózkodás nélkül zenékhez jutni. A nemzetközi zene-, film-, tévéshow-kínálatból itthon egyelőre csak a zenéhez lehet hozzájutni a hazai iTunes Store-ban is, illetve 25 újabb országban, köztük Magyarországon elérhetővé vált a könyváruház kínálata is, természetesen az eddigi iOS alkalmazásokkal egyetemben.
A nemzetközi sztárok mellett magyar előadók dalait is meg lehet vásárolni. Magyar zenét már tavaly márciustól lehetett kapni az Apple online zeneboltjában - erről tavasszal írt a Világgazdaság. Jelenleg a Hungaroton teljes zenei kínálata - amely mintegy 2500 albumnak felel meg - elérhető az Apple online értékesítő felületén, az iTuneson is.
A számok 0,69 és 1,29 euró közötti áron kaphatóak, az albumok 5–16 euróért. Az Apple ugyanis egy az egyhez váltja a dollárt és az eurót, azaz ami egy dollár az USA-ban, az egy euró nálunk, és ez jelentősen megdrágítja a letöltéseket. (A cikk írásának pillanatában egy euró 296 forint, egy dollár pedig 217 forint.)
Az iTunes Music Store 2003-ban nyílt meg, mára több mint tízmilliárd zeneszámot adtak el rajta keresztül. A rendszer használatához egy program letöltésére van szükség és egy dombornyomott bankkártyára.