A Kutatók Éjszakája egyik legérdekesebb programsorozatát rendezi a Semmelweis Egyetem pénteken délutántól éjjel tizenkét óráig.
A hazai orvosképzés egyik központjaként több mint 100 programmal várják az érdeklődőket pénteken délután 5-től éjfélig, és a különböző helyszínek között ingyenes buszjárat szállítja a látogatókat. A programok közül az egyik legérdekesebb a szex és az agy összefüggéseit boncolgató előadás lesz, de boncolgatásig fajul a dolog valamivel realisztikusabb körülmények között is: az érdeklődők megnézhetik, miként dolgozik a bűnügyi orvos, a magyar Dr. Csont, illetve a halottvizsgálat tényleges menetét is megismerhetik a látogatók.
A harmadik dimenzió
Hogyan segít a harmadik dimenzió a baleseti sérültek arccsont-helyreállításában? – ez lesz egy másik program témája. Kevesen tudják, hogy Magyarországon – Európában szinte egyedüliként – számítógépes modellezéssel segítik a kutatók a balesetek után az arcrekonstrukciót. Előzetes modellvizsgálatokat, teszteket végeznek, és az arcberendezés modellezésére kialakított programokat felhasználva igyekeznek minél tökéletesebb „arcot” elérni. Így megkímélhetik a balesetek sérültjeit a legkellemetlenebb problémáktól, állkapcsukat például normálisan tudják mozgatni, étkezésnél, beszédnél sem okoz számukra nehézséget, fájdalmat az arccsont helyreállítása – tudtuk meg a Semmelweis Egyetem sajtófőnökétől, Kovács Esztertől.
A Kutatók Éjszakája központi helyszínén is képviselteti magát az egyetem: a Gödör Klubban egy baleseti helyszín és öt sérült fogadja majd a látogatókat. Az „ideiglenes SOKK”-ban (Semmelweis Orvostudományi Kutatóközpontban) mindenki választhat egy számára érdekes esetet, vagy szimpatikus „pácienst”: egy az életben maradásért küzd, másnak az arca épsége a tét, és van, akinek a baleset kapcsán derül ki addig rejtett betegsége. Akik ügyesen és helyesen segítenek a bajba jutottakon, azok kapnak egy úgynevezett SOKK-kártyát. Ezután megállapíthatják a diagnózist és különleges eszközöket is kipróbálhatnak (például az onkokést vagy a már az előbb is ismertetett háromdimenziós arcrekonstukciós szoftvert). Az imitált balesethez egy videó is készült, amely megtekinthető az egyetem honlapján.