2010. szeptember. 24. 18:02 MTI Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 24. 18:02 Plázs

Az élő test virtuális felszeletelése

Az élő test virtuális felszeletelése, ketyegő sejtek, mint biológiai időmérő eszközök szerepelnek egyebek közt a Semmelweis Egyetem programkínálatában a pénteki Kutatók éjszakáján, ahol lesz bonctermi bemutató, s az érdeklődők azt is megtudhatják, hogy mivel foglalkozik a patológus, amikor éppen nem boncol.

Hogyan lehet "belenézni" egy élőlénybe? Hogyan nyerhetünk háromdimenziós képet egy állat anatómiai felépítéséről és élettani folyamatairól, anélkül, hogy felvágnánk? Ezt ismerhetik meg az érdeklődők a legmodernebb képalkotó eljárások segítségével. Lesz tudományos lézershow, amelynek résztvevői kipróbálhatják, hogy milyen, amikor egy láthatatlan lézersugár eltalál valamit. Az érdeklődők azt is megnézhetik, hogy hogyan lehet a villanó és a folytonos fényű lézerek színes világát felhasználni az emberi testet alkotó molekulák vizsgálata során.

A Ketyegő sejtek: biológiai időmérő rendszerek elnevezésű rendezvény résztvevői megismerhetik, miként alkalmazkodik az élő szervezet a Föld tengelykörüli forgásának következtében fellépő folyamatos környezeti változásokra (fényintenzitás, hőmérséklet). Ezekre a periódikus változásokra szervezetünk előre képes felkészülni, és ez igen hatékony alkalmazkodást tesz lehetővé. A felkészülés alapvető feltétele egy belső időmérő rendszer, az úgynevezett cirkadián óra működése. 

A formalinban tartósított tetemek boncolása adja az orvostanhallgatóknak a legeredetibb és legmaradandóbb élményt arról, hogy milyen is az emberi test felépítése. A bemutatáson keresztül a hallgató tájékozódhat a legfontosabb szervrendszerek felépítéséről. A rendezvényen elemi boncolási feladatokat is bemutatnák, de megismertetik a hallgatóságot a kegyeleti jogokkal is.

Az érdeklődők megtudhatják, hogy mivel is foglalkozik a patológus, ha éppen nem boncol. A daganatok jó- vagy rosszindulatú voltát a patológus ítéli meg, aki nem tévedhet, mert véleményének következménye csonkoló műtét, súlyos mellékhatásokkal járó gyógyszeres kezelés és ennél még súlyosabb lelki trauma. A tudomány azonban egyre jobban segíti döntését, és a patológus ma már a számításba jövő gyógyszert is gyakran "fel tudja írni".

Ezer kutató várja az érdeklődőket 23 város 44 intézményének nyolcszáznál több eseményén pénteken a Kutatók éjszakáján. Az Európai Bizottság támogatásával megvalósuló egész napos, fesztiváljellegű esemény célja a tudomány, a tudományos eredmények és a kutatói pálya népszerűsítése. A Tempus Közalapítvány ötödik alkalommal rendezi meg a nagyszabású programot, amelynek idén a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány is a társszervezője.