A sörényes patkány is ismeri a sün mérges trükkjét
Méreggel keni be szőrét egy afrikai rágcsálófaj, így védekezik a ragadozók ellen - fedezte fel egy nemzetközi kutatócsapat.
A sörényes patkányról (Lophiomys imhausi, fotó róla itt) sokáig azt hitték, hogy "eleve" mérgező. Több esetet is feljegyeztek, melyek szerint kutyák elpusztultak a sörényes patkány megharapásától. Ez a hörcsögféle meglehetősen lassú mozgású, és nem fogja menekülőre, amikor sakálok, vadmacskák támadnak rá. "Pajzsa" a szőre, amelyen halálos méreg van: a nyílméreg fájának (Acokanthera schimperi) nedve, amely még egy elefánttal is végezni képes.
A patkány megrágcsálja a fa kérgét, gyökerét, és bekeni bundája egy részét - mely eltérő színű - a kicsorduló nedvvel. Ha ragadozó támad rá, a patkány úgy helyezkedik, hogy támadója a mérges csíkba harapjon, illetve ne tudja azt megkerülni.
Hogy miként bír el a patkány szervezete a méreggel, azaz hogyan képes túlélni a fakéregharapással "beszerzett" mérget, arra még nem jöttek rá a tudósok. A kérdés megválaszolása rendkívül hasznos lehet a gyógyszerfejlesztésben. A sörényes patkány méregpajzsos védekezésének felfedezése brit, kenyai és amerikai kutatóknak köszönhető. "Az egyetlen állat, amelyről tudjuk, hogy hasonló fortélyt alkalmaz, a sün. Amikor varangyot öl, beleharap annak mirigyeibe és szétkeni a mérget a tüskéin" - idézte Jonathan Kingdont, az Oxfordi Egyetem tudósát a BBC brit sajtóorgánum.