Tech techline.hu 2011. július. 19. 05:15

A legmegbízhatóbb hírek sok millió emberi „érzékelőből”

Amerikai kutatók létrehoztak egy olyan eljárást, amelyik képes internetes üzenetekből akár valós idejű...

Amerikai kutatók létrehoztak egy olyan eljárást, amelyik képes internetes üzenetekből akár valós idejű sporttudósításokat is előállítani. Ehhez az világháló egyik legnépszerűbb szolgáltatásában, a Twitterben megjelenő, legfeljebb 140 karakteres üzeneteket használják fel. A Twitter már eddig is az adatbányászat kedvelt területe volt, mert például szoros összefüggést mutattak ki az üzenetek hangulata és a tőzsdei árfolyamok mozgása között.  

A madárcsipogásról elnevezett rendszernek jelenleg 106 millió felhasználója van, akik élő szenzorként másodpercenként átlagosan 640 új üzenetet kürtölnek világgá. Ezekből megfelelő matematikai modellel és számítógépes algoritmussal gyakorlatilag a történésekkel egy időben lehet nagyon megbízható információkhoz jutni.

Ennek alátámasztására a 2010/2011-es szezon amerikai futball mérkőzései alatt keletkezett 19 millió Twitter-üzenetet elemezték és dolgozták fel. A három és fél millió emberi “érzékelő” tudósításaiból kulcsszavak alapján kiszűrték azt a tíz százalékot, ami a mérkőzésekről szólt, és szétválogatták az egyszerre zajló tíz sporteseményre.
 

Az eljárással mindössze 17 másodperces késleltetéssel tudtak rendkívül megbízható kommentárt előállítani.   Ezek alapján az önkéntes tudósítók üzeneteit megfelelő szűrőkkel fel lehet használni tetszőleges esemény valós idejű és automatikus kommentálására vagy automatikus hírügynökség üzemeltetésére. Feltéve, hogy olyan hírek bányásznak ki a Twitterből, amelyek annyira népszerűek, mint az amerikai foci, mert csak akkor lesz megbízható az így generált hírfolyam, ha nagyon sok forrásból érkezik ugyanazt a történést leíró információ. 
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.