Ritka festményekre bukkantak egy kairói múzeum pincéjében
Neves egyiptomi művészek ritkaságnak számító festményeit találták meg munkások egy kairói múzeum újjáépítése közben. A gyűjtemény feltehetően a királyi család tulajdona volt.
Az Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeumában (MNEC) talált 222 darabból álló lelet, benne könyvek, térképek és újságok, az egyiptomi királyság bukása -1952 – előtti időkből származik.
„A legismertebb művészek, mint Huszein Fauzi, Mofíd Gajd és Kámel Musztafa számos alkotását találtuk meg” – mondta el Asráf Reda, a kulturális minisztérium illetékese. Fauzi az I. Fárúk király, illetve apja, Fuád király alatt virágzó, XX. századi modern egyiptomi művészet képviselője volt. A hadsereg 1952-ben vértelen puccsal buktatta meg Fárúk királyt, véget vetve ezzel a hatalmat 1805-ben megragadó katonatiszt, Mohamed Ali pasa alapította dinasztia uralkodásának. A műalkotások az orientalista, realista és neoklasszikus stílusok képviselői – mondta el Tárek Mamún, az egyiptomi nemzeti múzeumok főigazgatója.
A festményeket mintegy három hete találták meg a NMEC egyik kis pincéjében, amelyet 1936-ban építettek a kőkorszak és a kopt korszak bemutatására. A műkincseket a királyi gyűjteményt őrző al-Dzsazíra múzeumban helyezik el.