Persze a Youtube-on is található rengeteg zene, ha azonban igazán zenerajongók vagyunk, akkor előbb-utóbb rá fogunk...
Persze a Youtube-on is található rengeteg zene, ha azonban igazán zenerajongók vagyunk, akkor előbb-utóbb rá fogunk jönni, hogy a Youtube nem erre lett kitalálva. Bár könnyen feltölthetünk (és hallgathatunk) zenéket a Google videó megosztójának segítségével is, a szolgáltatásai nem erre valók: letölteni nehézkes, részleteket meghallgatni vagy a zenén belül ugrálni nem igazán lehet, és a kategóriákat sem a zenékre optimalizálták.
Szerencsére van egy hasonló (szintén ingyenes) szolgáltatás, a Soundcloud – itt szinte ugyanazon dolgokat megtehetjük, mint a Youtube-on, csak zeneszámokkal! Feltölthetünk, kommentelhetünk, és persze sok-sok zenét hallgathatunk!
Bár a Soundcloudon regisztráció nélkül is élvezhetjük szinte az összes szolgáltatást, egy gyors regisztrálást megér (ha van FB azonosítónk akkor csak egy kattintás az egész), hiszen így el tudjuk menteni kedvenceinket és beállításainkat. Első pillantásra a Soundcloud felülete kicsit zavarosnak tűnhet, de nem kell megijedni, pár perc alatt minden egyértelmű lesz! Lévén, hogy itt nem videókat, hanem zenéket osztanak meg a felhasználók, nem videoablakokat, hanem hanghullámokat fogunk látni. Ez nemcsak azért van így, mert így nagyon „menő a zene kinézete” (bár tény, hogy maguk a hullámformák is látványosak, egy kis gyakorlással már ránézésre meg lehet mondani, hogy egy zeneklasszikus vagy technó lesz), a hullámformák használata hasznos is! Egyrészt a zene bármelyik részébe belehallgathatunk, nem kell „tekergetni”, mint például egy Youtube lejátszó esetében. Sőt a zene adott részeihez kommenteket is tehetünk. A legjobb, hogy mások kommentjeit is láthatjuk (a felhasználó képével és nevével), így például olyan érdekességeket is találhatunk, mint a „hé, ezt a dobszólót hallgassátok meg!” komment, gondosan jelezve, hová kattintsunk a hullámformán, hogy rögtön az adott részletet halljuk.
Akárcsak a Youtube esetében, az ide feltöltött fájlokat is könnyen megoszthatjuk, továbbküldhetjük vagy saját oldalunkba embeddelhetjük. Ennek örömére hallgassunk is meg egy remek mixet, amit ezúttal ebbe a cikkbe embeddelünk (aztán folytatjuk!) Gyakorlott szemlélők a tömör hullámformából sejthetik is, hogy „tukci-tukci” zene lesz, (hivatalosan „Trance”) ne ijedjünk meg, viszonylag igényes darab… (A "play" gombra kattintva máris indul a zene)
A zenék jogállásától függően további gombokat is találhatunk a megosztás mellett: a legtöbb zene ingyenesen letölhető (ilyenkor egy kis „download” gombot találunk a jobb sarokban), ha az adott zeneszám nem ingyenes, akkor pedig általában egy iTunes/Amazon linket látunk. Hallgatni és megosztani (és persze embeddelni) azonban mindegyik zeneszámot lehet, („share” gomb) akár profi zenekar, akár amatőr előadók töltötték fel.
A kínálat egészen elképesztő, a legfrissebb remixektől (ezek arról ismerszenek meg, hogy általában „MC valaki featuring DJ valaki” van a címükben, és pár hónap múlva mindenki elfelejti őket) a hallhatatlan klasszikusokig (ezeket pedig arról ismerjük meg, hogy 19xx az évszám a muzsika címe után) mindent megtalálhatunk. Ha már szóba jöttek a klasszikusok, hallgassunk most bele az 1972-es „Alone Again”-be.
Természetesen kereshetünk is az adatbázisban: ellentétben a Youtube-bal, a Soundcloud nem rendelkezik túl sok ajánló és „featured” oldalallal, ellenben kapunk egy keresődobozt, ahová beírhatunk bármit: előadó neve, zenekar neve, stílus, vagy akár egy szám címe. A legtöbb esetben valamit biztosan találunk, ha mást nem is, akkor egy remixet, vagy a szóban forgó dal egy rajongó által előadott „házi” változatát.
Ez utóbbiak között sok meglepően igényes darabot találhatunk. Ha bekapcsoljuk a „show advanced search options” lehetőséget, akkor további opciók várnak minket: a legérdekesebb természetesen a „downloadable” kapcsoló, ilyenkor csak olyan zenéket találunk, amelyeket le is tudunk tölteni. De megadhatjuk akár a zene tempóját, fájlformátumot (általában MP3/WAV és OGG váltakozik a Soundcloudon), kereshetünk stílusra, évszámra
A zenerajongók hosszú órákat tölthetnek el a „hangfelhőben” – kellemes keresgélést és töltögetést mindenkinek!