Tech techline.hu 2011. május. 04. 05:00

Nézze meg, mit fotóznak ellopott vagy elhagyott fényképezőgépével

Bár az ember fokozottan szokott ügyelni a fényképezőgépére, különösen ha egy drágább darabot birtokol, azért közel sem...

Bár az ember fokozottan szokott ügyelni a fényképezőgépére, különösen ha egy drágább darabot birtokol, azért közel sem lehetetlen, hogy egyszer elhagyja, vagy éppen ellopják tőle. Ha ez megtörténik, és egy modernebb digitális fényképezőgépről van szó, akkor a rendőrség és a jószerencse mellett még egy dologban bízhatunk: a Stolen Camera Finder oldalban.
Olyan jó lenne most azt leírni, hogy ezzel az oldallal fél órán belül rátalálhatunk az eltűnt gépre, és másnapra már a kezünkben is van újra, de a Stolen Camera Finder nem csodaszer, mindössze egy ügyes kezdeményezés arra, hogy az elhagyott vagy ellopott digitális fényképezőgépeknek a nyomára bukkanjunk. Maga az ötlet amúgy egyszerű: szinte minden modern digitális masina menti a fotók EXIF információi közé az egyedi sorozatszámot is. Így ha valaki feltölti az internetre a hozzá került gépünkkel készült fotóit, a sorozatszám segítségével azokat beazonosíthatjuk. Kézzel persze kicsit macerás lenne a dolog, de az oldal pont erre való: csak feltöltünk egy korábban készült fotót - vagy ha nincs fotónk, de tudjuk a sorozatszámot, megadhatjuk azt kézzel is - és a Stolen Camera Finder az adatbázisa alapján megpróbálja beazonosítani, hogy akad-e még az interneten azonos sorozatszámú géppel készült kép. Ha igen, egy listában mutatja meg a talált fotók linkjeit.

Nocsak, akad néhány találat...

Ha éppen nem talált semmit, a missing camera report linkre kattintva feliratkozhatunk egy listára, így ha a rendszer később talál a gépünkkel készült képet, e-mailben értesítést kapunk róla.
Az oldal persze nem csodaszer, így vannak korlátai. Először is olyan gépünk kellett, hogy legyen, ami valóban beleteszi a sorozatszámot is az EXIF adatok közé. A támogatott kamerák méretes listáját itt találjuk meg, gyártókra bontva. Sajnos, ha már szerkesztett képről van szó, akkor a legtöbb szerkesztő kicsit ritkítja az EXIF adatokat mentésnél, és a sorozatszám sokszor az áldozatok listáján van, szóval egy szerkesztett képet így beazonosítani már általában nem nagyon lehet, csak az eredeti fotót.

Az EXIF adatokat is lekérhetjük

A rendszer adatbázisa ugyan automatikusan is bővül, de ha kedvünk van, mi is segíthetünk az oldal készítőinek, ha telepítünk egy Chrome plug-int, amely az általunk meglátogatott oldalak képeiről küldi el az EXIF infókat, természetesen névtelenül. Mellesleg a feltöltött képeinket sem tárolja a rendszer, csak az EXIF infókat szedi ki az általunk megadott fotóból.
A dolog egyébként működik, mi például a Chrome plug-in segítségével meggyorsítva az adatbázisba kerülést, feltettünk egy fotót két oldalra, majd egy ugyanazzal a géppel készült másikat megadtunk a Stolen Camera Findernek, és azonnal megkaptuk a két linket, a közzétett fotónkhoz.

A Chrome plug-innel segíthetjük az adatbázis építését

Az persze már más kérdés, hogy mennyi gyakorlati haszna van mindennek. Ha a gépünk még GPS adatokkal is szolgál, akár a fotók készítésének pontos helyét is megtudhatjuk az EXIF infók alapján (ezeket amúgy listázhatjuk az oldalon a View exif details linkkel). Esetleg felismerhetjük a környéket, vagy ha kellően “sügér” az illető, és magát fotózza (majd ezt közzéteszi eredetiben, mondjuk a Facebookon), rögtön lesz fotónk is a tolvajról vagy a nem becsületes megtalálóról. Aztán hogy ezzel mire megyünk, az már más kérdés. A legrosszabb esetben nem találunk semmit, vagy éppen csak nyomon követhetjük, hogy merre kószálnak az ex-masinánkkal.

 

Hirdetés