Tech techline.hu 2010. július. 09. 05:00

Kipróbáltuk: Adobe Photoshop Lightroom 3 - a fotós mindenes

Bár a teljes nevében szerepel a Photoshop szó is, a Lightroom azért közel sem használható olyan sokrétűen, mint a...

Bár a teljes nevében szerepel a Photoshop szó is, a Lightroom azért közel sem használható olyan sokrétűen, mint a Photoshop CS5, hiszen ez a program kifejezetten fotós utómunkákra szakosodott. Gyakorlatilag egy digitális fotólabor, ahol a fényképek retusálásához, korrekciójához találunk meg mindent, szó szerint egy helyen.
A hármas verzió hosszas, nyilvános bétatesztek után jelent meg, aminek eredményeként ezúttal szinte hibátlan szoftvert sikerült összehoznia az Adobe-nak. Persze hibátlan szoftver nem igazán létezik, de a szándékot is értékelni kell.
Az új Lightroom alapjaiban újraírt változat, ami kézzelfogható a sebességében: mind a betöltés, mind a működés gördülékenyebb, gyorsabb lett (legalábbis az általunk kipróbált maces verzió esetében), ráadásul immár 64 bites környezetben is rendesen dolgozhatunk vele. A sebességnövekedés érezhető, és nemcsak a képek tallózásakor, importáláskor, de például a webes exportnál is, a sablonok kiválasztásakor.

Digitális fotólabor

Bár a program felülete első ránézésre nem sokat változott, szinte mindent ugyanott találunk, mint a 2.x-es változatokban, csak annyi a különbség, hogy ezúttal több opciót érünk el. 
Nincs is ezzel semmi baj, a Lightroom felülete eddig is jól átgondolt volt, a Library részben rendezgethetjük, osztályozhatjuk a fotókat, sablonokat használhatunk a gyors átalakításhoz, a Develop részben retusálhatunk, aprólékosan alakíthatunk minden részletet, a Slideshow-ban prezentálhatunk, a Printben nyomtathatunk, a Web részben pedig – bizonyára mindenki kitalálja – webes fotógalériákat kreálhatunk. Dolgozhatunk akár teljes képernyőn, a felület moduláris felépítésű, azt a panelt kapcsoljuk ki vagy be, amelyiket jól esik.

Minden szerkesztési funkció egy helyen

Szóval hatalmas változások első ránézésre nincsenek, de azután amint az ember dolgozni kezd, rögtön előtűnik ez meg az, például a Library részben megbújó Flickr gomb, amelynek a segítségével pillanatok alatt megoszthatjuk a világgal offline gyűjteményünk gyöngyszemeit.
De akadnak ennél fontosabb újdonságok is, lássuk, melyek ezek!

Zajszűrés, Film Grain és vignettálás
A zajszűrést teljesen új alapokra helyezték a programban, és azt kell mondanunk, nagyon profin sikerült a funkció. Zajmentesítéskor a lehető legtisztább eredményt kapjuk, anélkül, hogy a kép részletgazdagsága érezhetően romlana.

Új lehetőség a Film Grain effektus, amelynek a segítségével szemcsésséget idézhetünk elő, hogy kicsit filmes hatás érjünk el a képeknél. Elsősorban fekete-fehér képeknél előnyös.
A vignettálás (avagy a perem sötétedése) effekt is kiválóan alkalmazható a fotókon, sötétebb és világosabb tónust is állíthatunk, és minden jellemzőt módosíthatunk.

Automatikus lencsekorrekció
Ha már az elején szóba került a Photshop CS5 (amelyről amúgy itt írtunk részletes, videós bemutatót), kezdjük egy olyan funkcióval, amelyet a Ligthroom pont az új PS-től „örökölt”. Ez pedig nem már, mint az automatikus lencsekorrekció, amelynek a segítségével egy kattintással korrigálhatjuk az objektívek esetleges perspektivikus torzítását. Ahogy a PS-ben, itt is megtaláljuk a nagyobb gyártók termékeinek profiljait, így a legtöbb népszerű objektív esetében egyetlen kattintással helyre tehetjük a problémás képeket.

Ha mégsem találnánk a listában az adott objektívet, vagy nem lennénk elégedettek az eredménnyel, lehetőség van a manuális beavatkozásra is.

DSLR videók támogatása
Akinek DSLR (digitális tükörreflexes) fényképezőgépe van, egészen pontosan olyan, ami videót is képes rögzíteni, bizonyára örömmel tapasztalja majd, hogy a Lightroom a fotók mellett a videókat is képes importálni. Szerkeszteni ugyan nem lehet azokat a programon belül, de legalább egy helyen tárolhatunk mindent, kényelmesen, egy kattintással.

Flickr-integráció
Ahogy azt korábban említettük, van Flickr-integráció is, így fotóinkat egyetlen kattintással tölthetjük fel a népszerű képmegosztóra. A dolog érdekessége, hogy az online kommenteket, osztályzatokat is viszontláthatjuk a Lightroomban a megosztott képeknél.

Vízjel, egyszerűen
A programmal mindössze néhány mozdulat, hogy az exportált képeket tetszőleges –  szöveges, vagy képes – vízjellel lássuk el. Mindezt természetesen testre is szabhatjuk, az áttetszőségtől a pozíción át a méretig.

Új importálási ablak
A képek importálása is kényelmesebben oldható meg immár, hála az átdolgozott import ablaknak. Egyszerűbben válogathatunk a célmappák és az almappák között, s az előző verzióhoz képest az ablak elrendezése is átláthatóbb lett. Az importálás alatt automatikusan is elvégezhetünk módosításokat a képeken a programmal érkező vagy általunk összeállított profilok beállításával. Az Import ablak egy kattintással átalakítható amúgy egy egyszerűsített nézetre is, amelyen még ennél is gyorsabban végezhetjük el a fontos beállításokat.

Változtatások importáláskor

Az importálási beállításokat menthetjük, és később egy kattintással újra alkalmazhatjuk.

Tethering
A tethering funkciónak a stúdiókban fognak örülni, mivel a segítségével közvetlenül a Lightroomba készíthetünk felvételeket, akár a presets beállítások azonnali alkalmazásával és „távirányítással” is. A szolgáltatás egyelőre Nikon és Canon készülékeket támogat, de az Adobe ígérete szerint a paletta bővülni fog. Nekünk egy Nikon D5000-rel gyönyörűen, első próbálkozásra működött.

Video-slideshow készítése
Érdekesség, hogy akár 1080p HD videót is készíthetünk fotóinkból, vízjellel, zenei aláfestéssel. Így adott esetben akár DVD-n, videóként is közreadhatjuk fotóinkat. A film hosszát automatikusan igazíthatjuk a zenéhez. Ugyanitt akár PDF slideshow-t is kreálhatunk.

Kényelmes nyomtatás
A Lightroom egyik legkényelmesebben sikerült szolgáltatása a nyomtatás funkció, amely a végsőkig testre szabható. Rendkívül kényelmesen helyezhetjük el a lapokon a fotókat egymás mellett, tetszésünk szerint méretezve, csoportosítva azokat.

Elhelyezhetünk egy lapon több különböző képet, vagy akár egyet is, különféle mérettel, arányokkal. Ha sietünk, automatizálásra is van lehetőségünk. Keretezhetünk, feliratozhatunk, vízjelezhetünk, a végeredményt pedig nemcsak nyomtatóra küldhetjük, hanem akár JPEG fájlba is exportálhatjuk (Macen persze PDF-be is).

Mindent egybevetve, a Photoshop Lightroom 3 kifejezetten jól sikerült, az új funkcióknak köszönhetően talán még kevesebbszer kell elindítani a nagy Photoshopot, hogy alapvető retusálási munkálatokat elvégezzünk, a fotók rendszerezésére, összehasonlítására pedig kitűnő választás. Természetesen ehhez a fentieken túl rendelkezésre állnak különféle retusáló ecsetek (klónozás, „bőrszépítés”, fogfehérítés, világosítás, sötétítés stb.), szűrők. Szóval minden ott van egy helyen, ami a fotóink tökéletesítéséhez és átválogatásához szükséges.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?