Hogy az információ- és kommunikációs technológia korát éljük, az köztudott, talán ezért is nem olyan meglepő, hogy...
Hogy az információ- és kommunikációs technológia korát éljük, az köztudott, talán ezért is nem olyan meglepő, hogy immár negyedik éve egy, ebben az iparágban tevékenykedő vállalat, nevezetesen az Apple, érdemelte ki „A világ legcsodáltabb cége” megtisztelő címet. És hogy ez nem kis teljesítmény, azt jól jellemzi, hogy a Fortune 50-es listájára olyan cégek kerültek fel, mint a McDonald’s vagy a Coca Cola.
Bepillantottunk e listába, azt kutatva, hogy vajon milyen ICT cégek mondhatják el magukról, kiérdemelték a világ csodálatát. Jól eső érzés volt, hogy a top 10-be négy IT-s cég is bekerült, sőt egy ötödik is nagyon közel van hozzájuk.
1.hely: Apple
Mint említettük, negyedszer vitte el a pálmát az almás cég, mindazok ellenére, hogy első embere komoly egészségügyi problémákkal küzd. Ez azonban nem tartotta vissza a céget, s 2010 első negyedévével összevetve, közel megduplázta az idei év első negyedének nyereségét. Márciusban piacra dobta az iPad2-öt, és nagy meglepetésre, maga Jobs konferálta a premiert.
2. hely: Google
Hoppá! A cseppet sem szégyellnivaló második hely is ICT berkekből valónak dukált, az ezüstérmet a Google szerezte meg. A Google rég túllépett azon, hogy a kereséssel azonosítsák, készülékekkel is bedobta magát az androidos piacra, s meg kell mondani mobil platformja bizony hódít.
Jó vásárt csinált a Youtube-bal is, a hirdetésbevételek ugyanis szédületes magasságokba emelkedtek. Végül egy, a vezérkart érintő személyi változás is szót érdemel: megvált a “cég első embere” poszttól Eric Schmidt, helyét a Google egyik alapítója, Larry Page vette át. Nem idegen a poszt számára, hiszen egyszer már betöltötte ugyanezt a beosztást, igaz, a Google háza táján akkor még minden a keresésről szólt.
7. hely: Amazon.com
Decemberben az Amazon bejelentette, hogy a 3G Kindle volt minden idők legsikeresebb terméke, szóval érthető ez a bizonyos 7. hely. Az Amazon bizony nyomul e-olvasójával, s bár az iPad megjelenése picit megijesztette, az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a – pénzesebb – tengeren túli vásárlók jelenleg nem „vagy”, hanem „és” alapon döntenek, azaz megvásárolják mindkét készüléket. Az persze egyáltalán nem biztos, hogy az Amazon megelégszik e-könyvolvasójának sikerével, szakértők pedzegetik, hogy nem kizárt, hogy az Amazon is belép a táblagépek piacára. Mindenesetre alkalmazásboltja van már, és persze MP3-as számokból is akkora a kínálata, hogy az iTunes komoly konkurense lehet. És persze komoly súllyal esik a latba, hogy márciusban megjelent az Amazon felhőbe helyezett privát zenetára.
9. hely: Microsoft
A top 10-ben a „nagy öreg”, a Microsoft is helyet kapott, ami – áttekintve az elmúlt évek MS-újdonságait – érthető is. Végre már nem csupán a szoftverekkel azonosítják a redmondi céget, hiszen van egy sikeres Kinect-projektje, és persze itt van a Windows Phone 7, amire – a Nokiával kötött együttműködés hozamaként – fényes jövő várhat. És persze azért gőzerővel dolgoznak a Windows-rendszeren is: egy, a Microsofttól származó jelentés szerint már legalább 300 millió Windows 7-et értékesítettek.
12. hely: IBM
Bár a top 10-be nem jutott be az idén 100. születésnapját ünneplő „nagy kék”, azért egy ilyen listában a 12. hely is figyelemreméltó teljesítmény. Idén elsősorban a Watson szuperszámítógép győzelmét emlegették az IBM-mel kapcsolatban, de azért azt látni kell, hogy a mesterségesintelligencia-kutatásnak nem csupán az az eredménye, hogy egy szuperkomputer legyőzi az embert.
Az IBM dollármilliókat öl a fejlesztésbe és a kutatásba, és biztos, hogy nem csinálja rosszul, hiszen 2011 első negyedévében az évtized legnagyobb arányos nyereségét realizálhatta. Könnyen lehet ezek után, hogy egy következő Fortune-listában már a dobogó körül találjuk a nagy kéket.