Köröket ver a többire: ez most a világ legerősebb szuperszámítógépe
A HP tulajdonában álló Cray Computing olyan erős szuperszámítógépet épített, hogy az köröket ver az eddigi legerősebb egységekre.
A HP tulajdonában álló Cray Computing olyan erős szuperszámítógépet épített, hogy az köröket ver az eddigi legerősebb egységekre.
Az Opta a legnagyobb esélyeseket is megnevezte.
A tervek szerint 2030-ra készülhet el a Fugaku Next nevű szuperszámítógép, ami 1000-szer erősebb lenne a mai legerősebb ilyen gépekhez képest. A használata előtt azonban van egy igen komoly akadály.
Kínai kutatóknak sikerült szimulálni John Hubbard brit fizikus 1963-as modelljét, ami az elektronok mozgását írta le. Az eredmény több szempontból is áttörést jelenthet.
Egyszerre épít szuperszámítógépet Elon Musk két cége: a Tesla és az xAI is az Nvidia grafikus processzorait használja majd, amelyekből már most sincs elég a piacon.
Gondolt egy nagyot és nem feltétlenül észszerűt egy villamosmérnök, majd karórányi méretűre kicsinyítette az egykori Cray C90 szuperszámítógépet. A pontos időt ugyan nem látni rajta azonnal, de azért ki lehet belőle a segítségével kalkulálni.
Elon Musk cége, az xAI már dolgozik a Grok 2 nevű mesterséges intelligencián, aminek betanítását a vállalat az Nvidia szuperchipjével, a H100-assal végezheti el.
A mobil szót hallva nem feltétlenül egy szuperszámítógép jut az eszünkbe. Pedig ilyen is van már a kerekeken guruló mesterséges intelligenciával felturbózott szuperszámítógép tulajdonképpen kézipoggyásznak is tekinthető, ugyanis belefér egy bőröndbe. Ráadásul bármikor testre szabható a hardverkonfigurációja.
Bár egyes benchmarkok alapján a leggyorsabb MI-szuperszámítógépnek tarja magát az Intel-processzorokon alapuló Aurora, nem sikerült letaszítania a tróntól a szuperkomputerek top 500-as listájának éllovasát, az AMD processzoros Frontiert.
Brit kutatók szerint ha nem sikerül visszaszorítani a globális felmelegedést, az emberiségnek egészen egyszerűen vége lesz. Arra is készült szimuláció, hogy mikor.
Fontos újdonságot vezetett be mindenkinél a Google: szuperszámítógéppel sem lehet feltörni a Chrome böngésző által támogatott új titkosítást. Csak hát most sok weboldal nem működik zökkenőmentesen emiatt. A jó hír, hogy szükséges esetben kikapcsolható.
A NASA embereket is küldene a Marsra, nemcsak robotokat, ez azonban egy olyan összetett feladat, amit a földi körülmények között elég nehézkes gyakorolni. Itt jön be a képbe a Frontier.