A HP tulajdonában álló Cray Computing olyan erős szuperszámítógépet épített, hogy az köröket ver az eddigi legerősebb egységekre.
A HP még 2019-ben vásárolta meg a szuperszámítógép-gyártással foglalkozó vállalatot, a Cray Computingot, ami nem sokkal később bejelentette, hogy megépíti az El Capitan nevű szerkezetet. Az eredeti tervek szerint az egység 1,5 exaflopos csúcsteljesítményre lett volna képes, úgy tűnik azonban, hogy a mérnökök még a vártnál is sokkal jobb munkát végeztek.
A világ szuperszámítógépeit rangsoroló Top500 legfrissebb jelentése szerint az El Capitan túlszárnyalta az eredetileg meghatározott számítási kapacitását, és 1,742 exaflopos teljesítményre képes. Mindez azt is jelenti, hogy jelen állás szerint ez a világ legerősebb szuperszámítógépe – írja az Engadget.
Az El Capitan ezzel a harmadik olyan számítógép lett, ami képes volt elérni az „exascale” szintet, vagyis több mint egymilliárdszor egymilliárd – az 1-es után 18 darab nulla áll! – műveletet tud végrehajtani másodpercenként. Egész pontosan 1,742 kvintilliót. A másik kettő, a Frontier és az Aurora most a második és a harmadik helyet foglalja el a Top500 rangsorában.
A Frontier 1,206, míg az Aurora 1,012 exaflopos.
Nem meglepő módon ezek a hatalmas gépek mindegyike a kormányzati kutatóintézetekben található: az El Capitan a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratóriumban kapott helyet, a Frontier az Oak Ridge Nemzeti Kutatólaboratóriumban szolgál, míg az Aurora teljesítményét az Argonne Nemzeti Laboratórium használja ki.
Az El Capitan több mint 11 millió kombinált CPU- és GPU-maggal rendelkezik, amelyek AMD 4. generációs EPYC processzorokon alapulnak. Ezek a 24 magos processzorok egyenként 1,8 GHz-esek.
A gép a nukleáris biztonságot szolgálja, de a nukleáris terrorizmus elleni küzdelemhez is fel lehet használni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.