Tech techline.hu 2011. április. 06. 05:00

iPhone a kenyérpirítóban: ilyen lett az új Toast!

A Toast olyan Macen, mint a Nero Windowson: akadnak akár ingyenes alternatívái is, mégis, ha CD-, DVD- vagy éppen...

A Toast olyan Macen, mint a Nero Windowson: akadnak akár ingyenes alternatívái is, mégis, ha CD-, DVD- vagy éppen Blu-ray-írásról van szó, ez a legösszetettebb és legkényelmesebben használható programcsomag. Az elmúlt években persze a Roxio is eltolta kicsit a funkciókat illetően a programcsomagot a modern digitális világ felé, így bár természetesen megmaradtak a lemezek írásához szükséges alapfunkciók (adatlemez, audio CD írás/rippelés, video DVD készítés menüvel, lemezmásolás, képfájlok kezelése), egyre nagyobb hangsúlyt kaptak más digitális eszközök is: video slideshow-k készítése, videók konvertálása mobilra, régi dalfelvételek konvertálása és minőségjavítása bakelit lemezekről, hogy magunkkal vihessük azokat modern eszközeinken is.

Az új kiadás még nagyobb hangsúlyt helyez ezekre a dolgokra (jelzésként még az ikont is teljesen lecserélték, immár nem csak egy CD, hanem egy iPhone is kilóg a modernizált kenyérpirítóból), és bejött még egy fontos tényező: az internet.

Digitális élet
A Toast 11 az elődeihez hasonlóan két változatban kapható. Megvehetjük csak a Toast 11 Titanium szoftvert, vagy vásárolhatunk komplett csomagot, benne a Toast 11 Titaniummal és pár extra alkalmazással, Toast 11 Pro fedőnéven.
Maga a Toast 11 Titanium teljesen új külsőt kapott. A program elindítása után egy új start felület fogad minket (kikapcsolható), amely elsősorban a kezdők dolgát hivatott megkönnyíteni azzal, hogy átlátható módon feladatkörökre osztja a funkciókat. Mindenhez kapunk rövid leírást is (angolul), illetve ha még így sem lenne tiszta, mihez nyúljunk, a Tutorials gombra kattintva videós bemutatókkal magyarázzák el a működést.

A kezdőknek videós útmutatóval segítenek

A kezdők tehát e projektválasztási lehetőséggel (Toast Assistant) egyszerűsíthetik az életüket, csak lényeges, hogy miután választottak, a Finish gombra még kattintani kell, különben nem történik semmi (ez ugyan logikátlan, de nem olyan szörnyű nagy gond).
Ha ezen túl vagyunk, elindul a “megszokott” Toast felület, jelentősen átgrafikázva.

Kcsit komolyabb külső, mint korábban

Kicsit komolyabb külsőt kapott, de alapvetően minden úgy van felosztva, ahogy a 10-es verzióban volt, azzal a különbséggel, hogy az Option és Media lapok immár a főablakba dokkolva is használhatók, így sokkal jobban kézre állnak, átláthatóbb lett minden.

Egy kis segítség a választáshoz

A funkcióbeli újdonságok között a legérdekesebb talán az, hogy immár nem csak egy, hanem egyszerre több meghajtóra is írhatunk, ami igencsak gyorsítja a munkát, ha több másolatra van szükségünk (feltéve persze, hogy több meghajtóval is rendelkezünk).

Egyszerre több meghajtóra is írhatunk

A videók konvertálása terén is pozitív változásokat hozott az új verzió, először is kapunk alap szerkesztő funkciókat, így ha például levágnánk a videó elejét vagy végét a konvertálás előtt, vagy mondjuk szűröket alkalmaznánk a hangsávon, semmi akadálya! A kimeneti formátumok száma is nőtt, MKV, Flash, DivX Plus HD, MP4, h.264 stb. áll rendelkezésre, illetve ha nem vagyunk tisztában azzal, hogy mi micsoda, akkor választhatunk formátumot céleszköz szerint is (Wii, Xbox, PSP, iPhone, iPad stb.). Profilokat mi is létrehozhatunk, így a leggyakrabban használt saját beállításokat egy kattintással elérhetjük.

Videók konvertálásához van választék

Videoforrásként a kész fájlokon kívül egyébként megadhatjuk az EyeTV-t, az iMovie-t, AVCHD kamerát is, ezekből is képes rögzíteni az anyagot a Toast, illetve a Web Video szolgáltatás is megmaradt a korábbi változatból, így ha a böngészőben (csak Safari, legalábbis a Chrome-mal nálunk nem boldogult) megfelelő formátumú videót játszunk le (pl. Youtube), a Toast rögzíti nekünk a streamet.

Akár a böngészőből is átvehetünk videós streamet

Minthogy a videók konvertálása azért igénybe veszi a gépet, az időzítés funkciónak is bizonyára sokan örülnek majd. Ezzel általunk megadott időpontra tolhatjuk el a videók átalakítását. A bővített előnézet funkcióval pedig még a teljes konvertálás elindítása előtt megnézhetjük, hogy milyen eredményre vezetnek az adott beállítások.

Időzített konvertálás

A modernizált Toast természetesen az internethez is idomult kicsit, így a videóinkat megoszthatjuk vele a Youtube-on, a Facebookon vagy a Vimeón, és erről rögtön csiripelhetünk is ismerőseinknek a Twitteren.
Video DVD-k átalakításakor végre kiválaszthatunk mindent a saját elképzeléseinknek megfelelően, sőt még arra is van mód, hogy például a feliratokat csak a videó megadott részeire égesse rá a program.

Kiegészítők minden mennyiségben
Természetesen most is kapunk kiegészítő alkalmazásokat az olcsóbb kiszerelésben is. A Spin Doctor nevű kiegészítő alkalmazás tudása például szintén bővült, így immár nemcsak régi lemezek és kazetták digitális retusálására alkalmas, hanem arra is használhatjuk, hogy hangot rögzítsünk alkalmazásokból, vagy akár a böngészőkből is.

Hangrögzítés tetszőleges alkalmazásból

Van TiVo Transfer, Get Backup 2 (biztonsági program), DiscCatalog Maker (lemezkatalógus-készítő) és Disc Cover 3 RE (címkekészítő) is. Utóbbiak funkciói nem különösebben bővültek a korábbi kiadás óta.

Indulhat a felvétel!

A Pro változat dobozában viszont meglepetést is találunk, ami nem más, mint az Adobe Photoshop Elements 9 (a linkelt cikkben szerepel a Premiere Elements 9 bemutatása is, de azt NEM kapjuk a Toasthoz).

Az alap csomag részei

Ez már önmagában is kellemes extra, hiszen egy elég nagytudású képszerkesztőre és fotókatalógusra teszünk így szert, otthoni felhasználóknak kész Kánaán a PS Elements.

A Pro verzió extra alkalmazásai

De ezen felül a Pro változat tartalmazza a Blu-ray-íráshoz szükséges plug-int is a Toasthoz, megkapjuk a Boinx FotoMagico 3 RE-t (slideshow-készítő), a BIAS SoundSopa 2 SE-t mint külön alkalmazást, illetve egy plug-int, hogy a Toaston belül is zajmentesíthessük a felvételeket, és egy zseniális zeneszerkesztőt, a SmartSound Sonicfire Prót, amelynek a segítségével jogtiszta dalokat használhatunk videóinkhoz (a dalok hosszát, felépítését pedig tetszés szerint variálhatjuk). Kapunk alapból néhány zeneszámot, de a többit értelemszerűen nekünk kell megvásárolni hozzá.

Mindent egybevetve, a Toast a 11-es verzióval vált igazán tökéletessé. Az új felület kényelmesebb, gyorsabb, az extra funkciók pedig szinte kivétel nélkül hasznosak.
Arra azért kíváncsiak lennénk, hogy lemezek “pörkölésére” vagy inkább a digitális eszközökre való konvertálásra használja-e majd inkább a felhasználók többsége. Ebben a jelek szerint a Roxiónál sem tudtak megbízható választ adni, így aztán most a kenyérpirítóba a lemez mellé bekerült egy iPhone is, hátha átjön az üzenet: ez a Toast már nem csak az optikai adathordozókkal birkózik meg.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.