Kinek ment a világ első nyilvános mobilhívása?
1973-at írunk.
1973-at írunk. Ebben az évben vonult ki az Egyesült Államok a békeszerződés aláírása után Vietnámból, megkezdődnek a Watergate-meghallgatások, és New Yorikban egy elegáns férfi valami fura szerkezetbe beszélni kezd. A neve: Martin Cooper, és a Motorola munkatársa. A most 82 éves Cooper szívesen emlékszik vissza arra az áprilisi délelőttre: „sétáltam az utcán, miközben mobiloztam, és a New York-iak szájtátva bámultak rám”. Ez persze érthető, hiszen abban az időben még vezeték nélküli telefon sem volt, nemhogy mobil készülék.
Cooper elsőként Dr. Joel S Engelt hívta, a konkurens Bell Labs kutatásért felelős vezetőjét, és elújságolta a hírt, bizony a Motorola lekörözte riválisát, hiszen megépítette a világ első mobiltelefonját. Coopert ekkor már körülvették a riporterek, akiknek megengedte, hogy nyugodtan hívják csak fel ismerőseiket a mobilról, nehogy azt higgyék, valamilyen beugratás áldozatai lettek.
Bár a mobilkorszak kezdetét általában 10-15 évre taksálják, érdemes e szülinap kapcsán elgondolkozni azon, itt bizony közel négy évtizedről van szó.